Restrykcje będą znoszone etapami. Nie będzie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu!

28 kwietnia 2021, 10:34
fot. Shutterstock
Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzieli przedstawili plan znoszenia restrykcji, który zostanie wdrożony tuż po długim weekendzie majowym. Jedną z najważniejszym zmian jest to, że od połowy maja nie trzeba będzie już nosić maseczek na świeżym powietrzu.

- Dane o zakażeniach dają nam nieco bardziej optymistyczne podejście do obostrzeń. Widzimy, że trzecia fala pandemii przełamała się. Koronawirus jest jednak dalej groźny dla nas, nie możemy o tym zapominać. Do odmrażania gospodarki podchodzimy jednak stopniowo, chociaż wszystko na to czekamy, żeby wrócić do normalności. Musimy mieć elastyczność działania, jeśli wróci wysoka liczba zarażeń COVID-19 - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jedną z najważniejszych zmian na jakie czekało wiele osób jest to, że od 15 maja zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nadal pozostanie obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach. Warunkiem jest jednak wskaźnik zakażeń poniżej 15/100 tys.

PLAN ODRAŻANIA GOSPODARKI

1 maja – obiekty sportowe na świeżym powietrzu z limitem 50 osób. Kryte obiekty sportowe i baseny dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży z obłożeniem do 50%

4 maja –   zostaną otworzone sklepy w galeriach handlowych, sklepy budowlane i meblowe, galerie sztuki i muzea z limitem 1 osoba na 15 m.kw.. Dzieci z klas I-III szkół podstawowych wrócą do nauki stacjonarnej.

8 maja – wznowią działalność hotele z 50% obłożeniem, bez strefy gastronomicznej

15 maja – zostaną otworzone ogródki gastronomiczne w lokalach, zostaną otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu, możliwość organizacji wesel i komunii do 20 osób na świeżym powietrzu, obiekty sportowe na świeżym powietrzu do 25% publiczności. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół średnich wrócą do nauki w trybie hybrydowym

29 maja – zostaną otwarte restauracje 50% klientów wewnątrz lokalu, imprezy okolicznościowe wewnątrz do 50 osób. Kina i teatry do 50% osób na widowni. Sport na krytych obiektach sportowych  maksymalne obłożenie do 50% z widownią. Zostaną otwarte siłownie i kluby fitness. Dzieci i młodzież z klas IV-VIII szkół podstawowych oraz ze szkół ponadpodstawowych wrócą do nauki stacjonarnej.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości