Lubuscy samorządowcy dyskutowali o podziale środków unijnych

29 kwietnia 2021, 15:24
fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
Dwudziestu pięciu samorządowców z całego regionu, reprezentujących wszystkie lubuskie Miejskie Obszary Funkcjonalne, przyjęło zaproszenie prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego na spotkanie, by uzgodnić plan współpracy, ocenić swój potencjał i możliwości rozwoju, wynikające z tworzenia wspólnych związków społecznych, gospodarczych i przestrzennych.

Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i urzędnicy odpowiedzialni za rozwój gospodarczy samorządów z czterech Obszarów Funkcjonalnych województwa lubuskiego (MOF Gorzów Wlkp., MOF Zielonogórsko – Nowosolski, MOF Świebodzińsko – Międzyrzecko - Sulęciński oraz Żarsko – Żagański Obszar Funkcjonalny) przyjechali w czwartek 29 kwietnia do Gorzowa, aby dyskutować o rozwoju tych o funkcjonalnych w nowej perspektywie unijnej. 

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki uznał, że współpraca lubuskich obszarów zintegrowanych, poznanie potrzeb i wzajemne wsparcie, może zdecydować o sukcesie MOF-ów. Ważna jest również wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk. 

- Spotkaliśmy się, żeby podyskutować o propozycjach alokacji środków unijnych dla miejskich obszarów funkcjonalnych i ocenić skuteczność naszego działania. Nasze lubuskie ZIT-y gromadzą 64 procent lubuskiego społeczeństwa i zależy nam, aby ten potencjał społeczny i gospodarczy został właściwie dostrzeżony. Nie chcemy rywalizować, zależy nam na konstruktywnych rozmowach, prowadzących do satysfakcjonującego podziału środków unijnych, które wpływają na rozwój naszych regionów – mówił Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Uczestnicy spotkania zdecydowali o wyznaczeniu - po dwóch przedstawicieli z każdego obszaru funkcjonalnego - do kontaktów z urzędem marszałkowskim. Będą oni stanowili swoisty sztab operacyjny, usprawniający komunikację i podejmowanie decyzji. 

Samorządowcy skupieni w lubuskich obszarach funkcjonalnych przygotują swoje stanowisko, w którym zaproponują propozycje alokacji środków z kolejnej unijnej perspektywy finansowej. Stanowisko zostanie przekazane zarządowi województwa lubuskiego.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości