Zrób sobie sam test na COVID-19. Niebawem kupisz go w popularnym dyskoncie

5 maja 2021, 13:24, Marcin Kluwak
Już niebawem sami, całkowicie legalnie, będziemy mogli wykonać sobie test na COVID-19. Wcześniej w sprzedaży dostępne były testy na przeciwciała, teraz w Lidlu będziemy mogli kupić testy antygenowe. Plus jest taki, że sami będziemy mogli przekonać się, czy to zwykłe przeziębienie, czy COVID.

Każdy, kto uważnie przeczyta dołączoną instrukcję i będzie stosował się do zaleceń, będzie mógł w domowym zaciszu przekonać się, czy jest chory na COVID-19 – i to bez konieczności nakładania kwarantanny. Do tej pory, jeżeli wykonywaliśmy test w laboratorium, nawet prywatnie – w przypadku pozytywnego wyniku – od razu informacja o tym, że jesteśmy zarażeni koronawirusem, trafiała do Sanepidu. Kwarantanna była nakładana także na osoby, które miały skierowanie na wymaz, w przypadku podejrzenia zakażeniem.

Szybkie testy antygenowe trafią do sprzedaży już od najbliższego piątku – 7 maja – do sieci sklepów Lidl. Jednostkowo jeden test będzie bardzo tani, bo jego koszt wyniesie 19,80 zł. Jednak można będzie go kupić jedynie w opakowaniu zbiorczym – po 5 sztuk. Cały zestaw kosztować ma 99 złotych. To i tak o wiele taniej, niż badanie w laboratorium, za które musielibyśmy zapłacić minimum 130 złotych.

Wiarygodność diagnostyczna testu jest bardzo wysoka, o czym świadczą wskaźniki swoistości (99,20%), dokładności (98,72%) oraz czułości testu na poziomie 96,77%, a wynik otrzymujemy już po 15 minutach.

Szybki test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2 jest wyrobem medycznym do diagnostyki in vitro używanym w diagnostyce zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Test oferowany przez Lidl Polska pozwala wykryć antygen wirusa SARS-CoV-2 w wymazach z przedniej części nosa (jedynie 2,5 cm) u osób z podejrzeniem zakażenia COVID-19. Do każdego testu dołączona jest sterylna wymazówka, probówka, roztwór ekstrakcyjny oraz instrukcja.

Test jest przeznaczony do samokontroli i może być wykonany w warunkach domowych. Badania wykazały, że wcześniejsze wykonanie testu, tj. w pierwszych 4 dniach choroby, wiąże się z wyższym stężeniem antygenu, co pozwala na jego łatwiejsze wykrycie.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości