Budki dla jerzyków znów do wzięcia

7 maja 2021, 13:58
fot. KM PSP Zielona Góra
Miasto Zielona Góra po raz kolejny organizuje akcję rozdawania budek dla jerzyków. Wszystko przez to, że kwietniowa akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i 200 budek rozeszło się w zaledwie 10 minut. Tym razem zielonogórski magistrat przygotował do rozdania również 200 domków dla jerzyków.

Pod koniec kwietnia władze Zielonej Góry postanowiły zorganizować akcję rozdawania budek dla jerzyków mieszkańcom miasta. Budki rozdawane przez zielonogórski magistrat rozeszły się  jak świeże bułeczki. Rozdawanie 200 budek miało trwać dwie godziny, a te zniknęły w 10 minut. - Nie spodziewaliśmy się, że będzie aż tak duże zainteresowanie. Jeszcze raz przepraszamy, tych, dla których zabrakło. Będziemy informować o kolejnych akcjach. Dorobimy, będą jeszcze dostępne – mówił pod koniec kwietnia Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Zgodnie z zapowiedziami, zielonogórski magistrat ogłosił kolejną akcję rozdawania domków dla jerzyków. Również tym razem do rozdania będzie 200 sztuk. Każdy chętny mieszkaniec Zielonej Góry będzie mógł odebrać budkę w sobotę 15 maja przed siedzibą Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Zjednoczenia 110c.

Budki będą rozdawana w godz. 10-12 lub do czasu rozdania wszystkich domków. Czy będzie powtórka z kwietnia i domki dla jerzyków rozejdą się w 10 minut?

Montaż budek dla jerzyków

Jest kilka ważnych zasad, których trzeba przestrzegać. Dla jerzyka, im wyższe miejsce, tym lepiej, więc mieszkańcy wieżowców będą mieli pole do popisu. Ptak ten nie skorzysta z budek założonych na pierwszym lub drugim piętrze. Żeby w budkach nie zalęgły się inne ptaki, należy zawiesić budkę najwcześniej pod koniec kwietnia, a jesienią można ją ściągnąć. Kluczem do sukcesu jest właściwe umiejscowienie budki. Powinna się ona znaleźć na wysokości minimum 5 metrów nad ziemią,  a bezpośrednio pod nią musi być kilka metrów wolnej przestrzeni, tak by młode mogły szybko wylecieć w przepaść. Budka nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepsze są więc północne i wschodnie ściany. 


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości