To ważne! Od czwartku wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczące hulajnóg

17 maja 2021, 11:03, Marcin Kluwak
Od czwartku, 20 maja - jeżeli nie masz ukończone 18 lat - nie pojedziesz hulajnogą elektryczną bez uprawnień. Może być to karta rowerowa. Dzieci do 10 roku życia będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną tylko w strefie zamieszkani i tylko pod opieką dorosłych.

To bardzo ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego, które nie nadążały za rozwojem nowoczesnych technologi. Hulajnogi elektryczne jeżdżą po naszych chodnikach i ścieżkach rowerowych już dobre kilka lat. Dopiero teraz wchodzą w życie przepisy regulujące ruch tych pojazdów. Jakie są najważniejsze zmiany?

Kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Osoby, które nie ukończyły 18 lat, muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

W przypadku, gdy nie ma drogi oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy nie ma drogi oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną będzie można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Trzeba będzie jednak jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości