Nowe przystanki kolejowe w lubuskim. Zobacz listę!

26 maja 2021, 15:34, Marcin Kluwak
foto: Kamil Lewera, Radio PLUS
Program Przystankowy rusza pełną parą. W naszym województwie na liście podstawowej są przede wszystkim przystanki zlokalizowane przy linii kolejowej 203 – Kostrzyn – Gorzów – Krzyż. Przystanki z południa województwa, np. w Żarach – trafiły na listę rezerwową.

Ministerstwo Infrastruktury podało lokalizację wszystkich inwestycji do realizacji w ramach tzw. Programu Przystankowego. Na liście podstawowej są przystanki: Kostrzyn Warniki (tuż przy PolAndRock Festiwal), Santok, Rzepin Miasto, Radnica, Sarbiewo oraz Gorzów Wielkopolski Zachód.

Na liście rezerwowej znalazły się głównie przystanki z południa województwa lubuskiego, czyli: Żary, Grabiki, Słone, Łagów, Żary Osiedle i Czerwieńsk Południe.

Przystanek Gorzów Wielopolski Zachód ma być zlokalizowany na osiedlu Słonecznym. W okolicach skrzyżowania Al. 11 Listopada z Placem Słonecznym na wysokości gorzowskiej Mariny. Mieszkańcy Santoka zapewne ucieszą się z informacji, że nowoczesny przystanek kolejowy w ich miejscowości nie będzie już na uboczu, tylko praktycznie w samym centrum. Modernizacji doczeka się stacja Sarbiewo w powiecie strzelecko-drezdeneckim, a w Kostrzynie, a dokładnie tuż przy osiedlu Warniki zlokalizowany będzie kolejny przystanek na trasie z Gorzowa.

Celem „Programu Przystankowego” jest zwiększenie dostępu lokalnych społeczności do transportu kolejowego. Dostępne środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych. Program przyczyni się to do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej - informuje Ministerstwo Infrastruktury.

- W całej Polsce, dzięki realizacji Rządowego Programu budowy przystanków kolejowych, mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei. W zależności od potrzeb, przebudujemy perony, zmienimy ich lokalizację lub wybudujemy nowe przystanki. Pasażerowie będą wsiadać do pociągów bezpieczniej i wygodniej – stwierdził prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel. 


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości