Obostrzenia na granicy przedłużone do końca wakacji

18 czerwca 2021, 09:45
fot. Anna Kluwak
Polski rząd przedłużył do 31 sierpnia obostrzenia na granicy, dla osób które chcą wjechać do kraju. Osoby, które będą chciały wrócić do Polski będą musiały posiadać negatywny test na COVID-19. Z testu zwolnione są osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i osoby przekraczające granicę z powodów zawodowych. Nowością jest to, że dzieci do 12 roku życia, które podróżują pod opieką dorosłych mających negatywny test lub zaszczepionych, są zwolnione z testu.

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane właśnie najnowsze rozporządzenie dotyczące znoszenia restrykcji, ale również przedłużenia obostrzeń na granicy. Jak się okazało, obostrzenia na granicy zostały przedłużone do 31 sierpnia. 

Oznacza to obowiązek testów dla osób wjeżdżających do Polski z UE oraz strefy nos Schengen. Testy można wykonać przed przekroczeniem granicy lub do 48 godzin po powrocie do kraju. Z testu zwolnione są osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciwko COVID-19, jednak k od drugiej dawki szczepienia musi minąć co najmniej 14 dni.

Pozostałe osoby, w tym ozdrowieńcy, osoby przekraczające granicę z powodów zawodowych i służbowych są nadal zwolnione z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu. Z testu są zwolnione „dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy przedstawili negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego w odniesieniu do tych dorosłych, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku testu, lub pod opieką dorosłych będących osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19”.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości