Podpalacz grasuje w lasach koło Cybinki. Leśnicy wyznaczają nagrodę za jego wskazanie

18 czerwca 2021, 15:45, Marcin Kluwak
foto: Nadleśnictwo Cybinka
Podpalacz grasuje w okolicach Cybinki w województwie lubuskim. Od kilku dni miejscowi strażacy oraz leśnicy walczą z ciągłymi pożarami lasów. Ktoś podpala opony na brzegu lasu i czeka, aż wszystko spłonie. Dlatego nadleśnictwo w Cybince wyznaczyło nagrodę za wskazanie sprawcy podpaleń.

5000 złotych – tyle może otrzymać osoba, która przyczyni się do tego, że podpalacz grasujący w lasach wokół Cybinki zostanie zatrzymany. Taką nagrodę wyznaczyło Nadleśnictwo Cybinka. Leśniczy ogłosili to na swoim profilu na portalu społecznościowym i liczą, że informacja dotrze do jak największego grona osób.

- Podpalacz jest zapewne tutejszy. Może nim być nasz sąsiad, kolega, a nawet członek rodziny. Prosimy o bycie czujnym. Niszczy majątek, na który wspólnymi siłami pracowaliśmy od dawna – piszą leśnicy.

Susza, jaka teraz panuje, powoduje, że jakikolwiek wywołany pożar może doprowadzić do tragedii. I nie chodzi tylko o spalenie fragmentu lasu czy łąki, ale też uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ludzi gaszących pożar. - Podczas letniego spaceru szybko rozprzestrzeniający się ogień może odciąć drogę ucieczki naszym bliskim lub nam samym pozbawiając szans na przeżycie przez człowieka, który swoimi działaniami zaspokaja swoje chore zachcianki – tłumaczą leśnicy.

Pożarów w ciągu ostatnich kilku dni na terenie nadleśnictwa Cybinka było sporo. Wszystko zaczęło się w niedzielę, 13 czerwca podczas lustracji terenowej. Na skraju lasu została dostrzeżona podpalona opona. W tym przypadku na szczęście opady deszczu przyczyniły się do tego, że spaleniu uległa tylko opona. Już następnego dnia kolejny alarm pożarowy, blisko ulicy Mickiewicza. Szybka interwencja załogi z Nadleśnictwa Cybinka dusi ogień w zarodku, a po przyjeździe OSP Cybinka, dogasza pożar, niwelując zagrożenie.

17 czerwca wybucha pożar młodnika w leśnictwie Białków. Spaleniu uległo 0,5 ha lasu. W akcji gaśniczej bierze udział Nadleśnictwo Cybinka, 7 pojazdów OSP, samolot oraz 4 pojazdy JRG. Żywioł zostaje opanowany. Nie minęło parę godzin, a dochodzi do kolejnego zapłonu tego samego młodnika. Szybki dojazd na miejsce i znów pożar opanowany.

Jak złym człowiekiem trzeba być, aby spokojnie spać, paląc lasy i łąki mieszkańców Gminy Cybinka? Co musi się wydarzyć, żeby ten okropny proceder mógł się zakończyć? Takie pytania padają ze strony leśników, którzy apelują o pomoc w ujęciu sprawcy, bądź sprawców podpaleń. Wszelkie informacje mogące spowodować przerwanie tego procederu leśnicy proszę kierować na policję pod numer alarmowy 997 lub 112 i do Nadleśnictwa Cybinka pod numerami telefonów 9 606870019, lub 606870016


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości