Studenci UZ dostaną stypendia za pomoc w szpitalu

2 grudnia 2020, 16:37
fot. Uniwersytet Zielonogórski
Zarząd województwa lubuskiego postanowił docenić studentów kierunków medycznych, którzy pomagają w szpitalach covidowych. Studenci otrzymają jeszcze w grudniu specjalne stypendia. Na ten cel przeznaczono 1,2 mln zł.

Studenci z Uniwersytetu Zielonogórskiego zgłosili się do pomocy w szpitalu covidowym. W ramach wolontariatu pomaga blisko 80 studentów - są to przede wszystkim studenci kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. W poniedziałek 7 grudnia część z nich, zostanie przeniesiona do szpitala tymczasowego znajdującego się w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze.

Zarząd województwa lubuskiego postanowił docenić studentów walczących z pandemią koronawirusa na pierwszej linii frontu i ufundować im specjalne stypendia. Stypendia otrzymają studenci kierunku lekarskiego, medycyny oraz pielęgniarstwa i położnictwa.

–Studenci naszego uniwersytetu pracują od początku pandemii, od pierwszej wiosennej fali, a wielu z nich wyraziło wolę pracy w szpitalu tymczasowym. To bardzo ważne, bo staramy się pozyskać kadrę. Duże zamieszanie spowodowała nowela ustawy covidowej z soboty. Mam nadzieję, że potwierdzi się deklaracja dyrektora lubuskiego oddziału NFZ, że nic się nie zmieni i dodatki dla pracowników walczących na pierwszej linii frontu będą wypłacone. Studenci nie są wynagradzani, dlatego zarząd województwa lubuskiego zwiększył o 350 tys. zł dotację dla Uniwersytetu Zielonogórskiego i te pieniądze dedykujemy studentom, którzy pracują na pierwszej linii frontu i pomagają szpitalom w walce z pandemią. Dostaną w grudniu nagrody. Mam nadzieję, że to pomoże skompletować kadrę. To podziękowanie za to co robią, ale też zachęta, żeby kontynuowali swoją misję i byli przy potrzebujących – podkreśla Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

To jednak nie jedyna forma wsparcia studentów medycyny przez samorząd województwa. Od 4 lat Lubuskie przyznaje stypendia studentom kierunków lekarskich z całej Polski, którzy deklarują podjęcie zatrudnienia na terenie województwa lubuskiego. - Przyznaliśmy kolejne 65 stypendiów, więc łącznie mamy już 199 stypendystów. To nie tylko studenci kierunków medycznych, którzy wyrazili chęć pracy w szpitalach. To oni zasilą kadrę w lubuskich lecznicach i uzupełnią braki – wyjaśnia marszałek Polak.

Stypendyści otrzymują po 2 tys. zł miesięcznie. W tegorocznym naborze wpłynęło 101 wniosków - 59 osób to studenci pochodzący z województwa lubuskiego, 42 osoby pochodzą z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego wielkopolskiego, zachodniopomorskiego.

Ponadto samorząd województwa lubuskiego od 2019 roku przyznaje stypendia także przyszłym pielęgniarkom/pielęgniarzom i położnym. Stypendyści otrzymują 1,2 tys. zł miesięcznie. W tegorocznym naborze wpłynęło 58 wniosków.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości