Czy założenie akwarium jest trudne?

22 sierpnia 2021, 13:01, red
Akwarystyka nie jest szalenie popularnym zajęciem, jednak w ostatnim czasie zdobywa coraz więcej sympatyków. Nic w tym dziwnego, w końcu rybki to chyba jedne z najprostszych w opiece zwierząt (utrzymanie średniej wielkości akwarium potrafi zająć około godziny tygodniowo), a dobrze urządzony zbiornik wodny to wspaniała ozdoba

Co jest niezbędne w akwarium?

Co prawda akwarium to nie oczko wodne i nie wymaga ogromnych pomp i intensywnej cyrkulacji wody, jednak nie oznacza to, że nie potrzeba odpowiedniego sprzętu, żeby utrzymać je w dobrym stanie.

Podstawowe wyposażenie akwarium stanowią filtr (wewnętrzny, kaskadowy lub kubełkowy), grzałka (najlepiej z termostatem) i oświetlenie. Pierwsze dwa elementy są niezbędne do utrzymania odpowiednich warunków. W filtrze rozwijają się bowiem bakterie nitryfikacyjne, które są ważnym elementem cyklu azotowego — rozkładają najbardziej szkodliwe dla ryb związki chemiczne. Grzałka natomiast jest niezbędna, ponieważ większość najpopularniejszych ryb potrzebuje temperatur rzędu 24-26 stopni Celsjusza, których nie jesteśmy w stanie utrzymać stale w domowych warunkach. 

Oświetlenie LED do akwarium spełnia natomiast jednakowo funkcję dekoracyjną (odpowiednio dobrane świetnie urozmaica kompozycję), ale też jest wręcz niezbędne niektórym gatunkom roślin wodnych. Dzięki regulacji ilości światła w ciągu dnia umożliwiamy wzrost roślin, jednocześnie nie ryzykując wykwitu glonów spowodowanego zbyt dużą jego ilością.

Oczywiście jest cała masa przydatnych elementów, a w przypadku niektórych ryb i innych wodnych stworzeń wymagania potrafią być znacznie większe. Dobry sklep akwarystyczny powinien bez problemu dobrać najlepsze wyposażenie do każdego akwarium.

Ile kosztuje akwarium?

Sam koszt mniejszego zbiornika raczej nie jest duży. Warto jednak pamiętać, że nawet najmniejsze gatunki ryb nie powinny pływać w akwarium mniejszym niż około 25 litrów, a utrzymanie odpowiednich warunków w większym zbiorniku jest nawet prostsze. Dla początkujących akwarystów zaleca się zbiorniki o pojemności około 50-60 litrów. Nabędziemy go bez problemu za około 100-200 złotych. 

Podstawowy filtr wewnętrzny do takiego akwarium to wydatek rzędu 50-100 złotych. Do tego dochodzi grzałka za 20-30 złotych oraz podłoże (w przypadku piasku około 20 złotych). 

Warte uwagi oświetlenie LED do akwarium wspomagające wzrost roślin można nabyć już za około 80-100 złotych.

Nie licząc roślin i ryb, podstawowe wyposażenie zbiornika będzie kosztowało około 300-400 złotych. 

Nie tylko ryby

Warto pamiętać, że akwarium to nie tylko ryby. Utrzymanie odpowiednich warunków dla zdrowego życia ryb jest bardzo trudne bez obsadzenia akwarium roślinami. Warto także pamiętać, że plastikowe ozdoby nie są niezbędne, a często mogą nawet wpływać negatywnie na parametry wody. Najbezpieczniej postawić na naturalne ozdoby, które poleci profesjonalny sklep akwarystyczny online


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości