Jeździsz hulajnogą? Rób to z głową, bo mandaty są wysokie!

30 sierpnia 2021, 12:35, red
Od poniedziałku, 30 sierpnia, nieprawidłowa jazda hulajnogą może nas sporo kosztować. Nowe uprawnienia otrzymali strażnicy miejscy, którzy będą mogli wystawiać mandaty karne.

Strażnicy miejscy będą mogli wystawić mandaty użytkownikom hulajnóg elektrycznych, którzy poruszają się na jednośladach w sposób niewłaściwy. Do tej pory mogła to robić jedynie policja. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, do kodeksu wykroczeń został wprowadzony nowy artykuł 86a: 

Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (UTO) albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Jakie mandaty dla użytkowników hulajnóg elektrycznych?

- do 500 zł mandatu za zbyt szybką jazdę hulajnogą elektryczną po chodniku, czyli poruszaniu się hulajnogą szybciej niż pieszy. A także nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

- od 300 do 500 zł mandatu za poruszanie się hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu lub pod wpływem środków odurzających

- 200 zł mandatu za korzystanie podczas jazdy z telefonu

- 100 zł mandatu za przewożenie innej osoby lub zwierzęcia

- 100 zł mandatu za przejechanie hulajnogą elektryczną przez przejście dla pieszych


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości