Są efekty nowych przepisów: 30% mniej zabitych na psach!

15 września 2021, 11:23, red
Są pierwsze pozytywne informacje zmianie przepisów dotyczących pieszych przy przejściach dla pieszych. Jak się okazuje, przez pierwsze trzy miesiące obowiązywania nowego prawa, życie straciło o 30% mniej pieszych.

Pierwsze kwartalne analizy dotyczące wypadków na przejściach dla pieszych przedstawił branżowy portal brd24.pl. Jak czytamy, na stronach portalu, w pierwszym kwartale po wprowadzeniu pierwszeństwa dla pieszych w Polsce odnotowano gigantyczny spadek zabitych w wypadkach na przejściach. Za ten spadek zdecydowanie odpowiada bezpieczniejsza jazda kierowców. To oni powodowali mniej śmiertelnych wypadków w stosunku do poprzednich lat – wynika z danych, do których dotarł portal brd24.pl

Od czerwca do sierpnia tego roku śmierć w wypadkach na przejściach dla pieszych poniosło 28 osób. W 2019 r. w tym samym okresie w wypadkach zginęło 41 pieszych (*w pandemii w 2020 r. – 25). Spadła też sama liczba wypadków drogowych na przejściach. W okresie czerwiec – sierpień 2021 r. doszło do 421 wypadków na „zebrach”. W tym samym okresie 2019 r. doszło do 524 wypadków na przejściach dla pieszych (*w pandemii w 2020 r. – 435).

Z własnych analiz portalu brd24.pl opartych o policyjny system SEWiK wynika, że za tę redukcję głównie odpowiada zmiana zachowania kierujących. Największy spadek widać w danych dotyczących sprawstwa wypadków. W okresie czerwiec-sierpień tego roku kierowcy pojazdów znacznie rzadziej powodowali wypadki poprzez nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. W 2019 r. w takich wypadkach spowodowanych przez kierowców zginęło 35 pieszych. W tym roku w takich wypadkach spowodowanych przez kierowców zginęło już „tylko” 19 osób.

źródło: brd24.pl


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości