Łapówki za pozytywne opinie sanepidu

22 września 2021, 10:52
fot. Shutterstock
Do Sądu Rejonowego w Żaganiu trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniej urzędniczce sanepidu, która w zamian za pozytywne opinie sanitarne, przyjmowała korzyści majątkowe od właścicieli lokali. Cały proceder trwał niemal 5 lat. Kobiecie grozi do 10 lat więzienia.

62-letnia urzędniczka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żaganiu przez blisko pięć lat przyjmowała łapówki od właścicieli lokali posiadających własne działalności gospodarcze. Do zadań przedstawicielki sanepidu należało uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych.

- Urzędniczka uzależniała wydanie pozytywnej opinii od otrzymania korzyści majątkowych, a także za zachowania stanowiące naruszenie prawa. Część z osób była również wprowadzana w błąd ponieważ w wielu sytuacjach przedkładanie projektów technologicznych w postępowaniach administracyjnych w ogóle nie było potrzebne. Nie wynikało to bowiem z przepisów prawa. Doprowadzała zatem te osoby do niekorzystnego rozporządzenia ich mieniem – opowiada Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Korupcyjny proceder z pełną premedytacją był realizowany przez 62-latke od stycznia 2015 do listopada 2019 roku. Dotarcie do wiedzy, że w ogóle takie przestępcze zachowanie ma miejsce możliwe było dzięki działaniom operacyjnym policyjnych ekspertów z wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, która wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze skierowała właśnie do Sądu Rejonowego w Żaganiu akt oskarżenia przeciwko kobiecie. Zgodnie z art. 228 Kodeksu Karnego 62-latce grozi do 10 lat pozbawienia wolności.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości