W październiku było bardzo gorąco - blisko 29 stopni w cieniu!

4 października 2021, 12:44
To już jest pewne - upałów nie będzie. Pogoda w naszym regionie w październiku może przynieść cały szereg zjawisk pogodowym. W październiku może zdarzyć się powiew zimy, może być też dość ciepło.

Ekstremalne temperatury zanotowane w Polsce w październiku wahają się od -18,5 stopnia na południu Polski do 28,9 stopnia na Ziemi Lubuskiej.

Mało kto wie, ale to właśnie u nas padł dotychczasowy rekord ciepła. Było to 4 października 1966 roku. W Trzebiechowie (obecnie w powiecie zielonogórskim) termometry pokazały 28,9 stopnia Celsjusza. Niewiele mniej, bo 28,8 było w Sulęcinie, a 28,7 stopnia zanotowały termometry w Gorzowie Wielkopolskim. 

Patrząc na długoterminowe prognozy pogody dla naszego regionu, wyraźnie widać, że rekordów w tym roku nie będzie. Po kilku cieplejszych dniach czeka nas nieznaczne ochłodzenie. W ciągu dnia termometry pokażą od 13 do 16 stopni. Chłodno za to będzie w nocy. Temperatura spadnie do zaledwie 5-6 stopni powyżej zera

W październiku potrafią się sporadycznie zdarzyć napływy bardzo zimnego powietrza, to na ogół przeważają łagodne masy. Temperatura pozostaje na umiarkowanym poziomie 7-10 st. C. Październik jest najcieplejszy właśnie na zachodnie Polski i nad morzem oraz miejscami na południu Polski. Najchłodniejszy na Podlasiu. 


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości