Żary – dlaczego warto tu zamieszkać?

21 października 2021, 12:23
Planujesz przeprowadzkę, ale wciąż rozważasz jej kierunek? Poznaj kilka powodów, dla których warto wybrać województwo lubuskie – a dokładniej Żary.

Nieruchomości w przystępnych cenach

Wbrew wielu oczekiwaniom, pandemia COVID-19 nie spowodowała spowolnienia wzrostu cen na rynku nieruchomości. W skali kraju średnie ceny ofertowe i transakcyjne w 2021 r. są dużo wyższe niż rok wcześniej. Nie oznacza to jednak, że we wszystkich miastach wzrost cen następuje w tym samym tempie. Przykładem mogą być nieruchomości w Żarach.

Jeżeli spojrzeć na średnie ceny nieruchomości w największych miastach Polski, to województwo lubuskie jest jednym z najtańszych. Jak wynika z raportu Emmerson Evaluation za 2020 r:

  • Mediana cen za mkw. nieruchomości w Zielonej Górze wyniosła 5100 zł na rynku pierwotnym i 4300 zł na rynku wtórnym.
  • Mediana cen za mkw. nieruchomości w Gorzowie Wielkopolskim osiągnęła wartość 4700 zł na rynku pierwotnym i 3900 zł na rynku wtórnym.

Mieszkania w Żarach są jeszcze tańsze. W praktyce przeprowadzając się do tego miasta, możesz nabyć lokal mieszkalny w przystępnej cenie.

Atrakcyjny rynek pracy

Kolejnym argumentem skłaniającym do przeprowadzki do Żar jest rynek pracy. Miasto ma bogate tradycje przemysłowe, a aktualnie na jego terenie działają firmy specjalizujące się m.in. w branży drzewnej, metalowej, budowlanej i elektrycznej. Wciąż powstają też nowe przedsiębiorstwa, które poszukują pracowników zarówno fizycznych, jak i wykwalifikowanych.

W mieście aktywne są firmy nie tylko z polskim, ale również zagranicznym kapitałem. Jeżeli znasz języki obce, masz szansę na atrakcyjną pracę w jednym z oddziałów zagranicznych przedsiębiorstw, które jako siedzibę wybrały właśnie Żary.

Bliskość granicy niemieckiej

Prowadzisz własną działalność gospodarczą, zajmując się np. dystrybucją produktów? Atutem Żar jest również położenie – miasto znajduje się w niewielkiej odległości od granicy z Niemcami, dzięki czemu możesz pomyśleć o wyjściu z ofertą do zagranicznych klientów. Prowadzeniu biznesu z przedsiębiorcami z krajów Europy Zachodniej sprzyja także rozwinięty transport drogowy, w tym dobre połączenia m.in. z Niemcami. Na terenie województwa lubuskiego działa też lotnisko – Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost.

Jeżeli z kolei po przeprowadzce zamierzasz otworzyć firmę, to możesz starać się o środki z Funduszy Europejskich. Aktualnie na terenie województwa lubuskiego realizowane są różne projekty współfinansowane ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, które skierowane są do przedsiębiorców i pracodawców.

Wiele terenów zielonych

Województwo lubuskie jest jednym z najbardziej zalesionych w całej Polsce. Mieszkając w Żarach, będziesz mógł korzystać z licznych terenów zielonych, w tym parków miejskich i lasów. Jeżeli wypoczynek lub aktywność fizyczna na świeżym powietrzu daje Ci dużo przyjemności, to uwzględnij również ten aspekt, rozważając Żary jako cel przeprowadzki.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Żarach? Zajrzyj na stronę internetową tego miasta. Znajdziesz tam liczne ciekawostki, w tym m.in. żarskie legendy, przewodnik turystyczny czy objaśnienia symboliki miejskiej.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości