PGE Ekstraliga: Więcej żużla i nowy format fazy finałowej

9 listopada 2021, 12:28
foto: Patryk Stachowiak
Duże zmiany w przyszłorocznych rozgrywkach PGE Ekstraligi. Jednak w nadchodzącym sezonie te zmiany dotyczyć będą tylko jednego klubu w naszym regionie - gorzowskiej Stali.

W sezonie 2022 do rundy finałowej awansuje 6 zespołów, a nie 4, jak to było do tej pory. Oznaczać to będzie, że w systemie rozgrywek pojawią się tzw. mecze ćwierćfinałowe. Zmierzą się w nich zespoły w następującej konfiguracji:

    1. zespół w tabeli vs 6. zespół w tabeli
    2. zespół w tabeli vs 5. zespół w tabeli
    3. zespół w tabeli vs 4. zespół w tabeli

Do półfinałów awansują trzej zwycięzcy ćwierćfinałów oraz jedna drużyna, która przegrała dwumecz, jednak uzyskała najlepszy bilans punktów meczowych lub w następnej kolejności biegowych. Przy równości punktów meczowych i biegowych, o kolejności w klasyfikacji decyduje wyższa pozycja drużyny w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

Półfinałowe zmagania to mecze zwycięskiej drużyny w ćwierćfinałach z przegraną z najlepszym bilansem (tzw. lucky loser) oraz drugiego zespołu z trzecim w tej fazie. W tym przypadku awans do finału PGE Ekstraligi uzyskają triumfatorzy półfinałów, a pokonani zmierzą się w spotkaniach o 3. miejsce.

Łącznie kibice obejrzą 70 meczów. Faza zasadnicza pozostanie bez zmian i będzie liczyć 14. rund (mecz i rewanż). To daje 56 transmitowanych spotkań na tym etapie rozgrywek. Ćwierćfinały, półfinały oraz finały i spotkania o 3. miejsce to kolejne 14 meczów. 


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości