Zamiast renowacji, jest rozbiórka. Sprawa witnickiego MDK trafiła do prokuratury

7 grudnia 2020, 12:49
fot. Urząd Miasta i Gminy Witnica
W Witnicy trwa właśnie przebudowa Miejskiego Domu Kultury. Jednak zabytkowy budynek, zamiast renowacji, doczekał się całkowitej rozbiórki. Po interwencji poseł Anity Kucharskiej-Dziedzic, Lubuski Konserwator Zabytków złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

W październiku w Witnicy ruszyła inwestycja pod nazwą "Rewaloryzacja Miejskiego Domu Kultury wraz z jego przebudową i nadbudową oraz infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu”. Jednak zabytkowy obiekt, zamiast zostać odrestaurowany, doczekał się całkowitej rozbiórki.

Sprawą zainteresowała się Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy, która zwróciła się do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o kontrolę inwestycji. - Inwestycja, która otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej miała polegać na wyeksponowaniu wartości architektonicznych budynku i jednoczesnym przywróceniu jego funkcji użytkowych. Tymczasem inwestor, czyli Miasto i Gmina Witnica, budynek rozebrał! Wzbudziło to moje podejrzenia co do zgodności z prawem prowadzonych przez miasto Witnica prac – podkreśla poseł Anita Kucharska-Dziedzic.

Posłanka właśnie podzieliła się pismem zwrotnym, które otrzymała od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Wskazany budynek Miejskiego Domu Kultury przy ul. Gorzowskiej 22 w Witnicy był zabytkiem. Przedsięwzięcie nie miało polegać na rozbiórce i budowie nowego obiektu. Pojęcie rewaloryzacji dotyczy bowiem działania na obiekcie istniejącym i ma na celu wyeksponowanie jego wartości architektonicznych i jednocześnie przywrócenie funkcji użytkowych. Wobec tego postanowiliśmy jeszcze raz dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Gorzowie zapoznać się z projektem budowlanym, a także sprawdzić czy organ administracji budowlanej uzgodnił zmianę pozwolenia na budowę, względnie wydał pozwolenie na rozbiórkę budynku. Dodatkowo poprosiliśmy o wyjaśnienie projektanta, który przedstawił projekt wykonawczy, zaznaczając, że nie uczestnicy w procesie inwestycyjnym. Jak wynika z analizy, dokumentacje te nie przewidują rozbiórki budynku, a organ administracji budowlanej nie zmienia pozwolenia na budowę i nie wydał zgody na rozbiórkę - podkreśla w piśmie Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dlatego też Wojewódzki Konserwator zabytków złożył do prokuratury Rejonowej w Gorzowie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości