Listwa LED - do czego można ją wykorzystać?

20 grudnia 2021, 11:34
Dzisiaj możliwości oświetlenia naszych wnętrz są nieskończone. Szeroki wachlarz lamp, lampek czy listw oświetleniowych sprawia, że każdą rzecz możemy doskonale wyeksponować. Swoje lata świetności przeżywają obecnie listwy LED, które goszczą w naszych domach już od kilku dobrych lat. Są proste w montażu, stosunkowo niedrogie i efektowne. O tym do czego możemy wykorzystać listwy ledowe oraz dlaczego warto poświęcić im nieco więcej uwagi, dowiesz się z poniższego materiału.

Listwa LED – co to takiego?

To listwa z punktowym oświetleniem, która pozwala stworzyć efektowne, spersonalizowane oświetlenie. Listwy w połączeniu z taśmami LED tworzą ciekawe, dodatkowe źródło światła w naszych domach. Na rynku są dostępne listwy wykonane z PVC oraz zdecydowanie częściej wybierane, listwy z tłoczonego aluminium. Szeroki wybór listew znajdziesz również na Allegro.

Jakie są zalety LEDów?

 • Po pierwsze są energooszczędne. Oświetlenie LED to jedno z najtańszych źródeł światła.
 • Ich światło zdecydowanie lepiej oddaje głębię kolorów niż to pochodzące z żarówek. Ponadto ledy nie zawierają i nie produkują szkodliwych substancji.
 • Nie nagrzewają się i posiadają różne tzw. temperatury barwowe, dzięki czemu możemy dobrać odcień emitowanego światła do każdego pomieszczenia z osobna.
 • Oświetlenie to starcza na lata a dzięki ich elastyczności mogą być wykorzystywane również na półokrągłych powierzchniach.
 • Mogą być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgoci takich jak kuchnia, łazienka czy zewnętrzne części budynku.
 • Na ich korzyść przemawia również łatwość montażu i szeroka paleta barw w jakich występują. Możemy wybierać spośród światła białego neutralnego, ciepłego i zimnego, ale również zielonego, niebieskiego, różowego czy czerwonego.

Kilka pomysłów na zastosowanie listw ledowych:

 • Podświetlenie sufitu: listwa doskonale sprawdzi się w formie pasków do podświetlenia sufitu. To efektowne i niedrogie rozwiązanie by wyróżnić tę część naszego wnętrza i zwrócić uwagę na detale.
 • Podświetlenie luster, wanny i zlewu: to rozwiązanie doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, w których panuje minimalizm. Dzięki zastosowanym taśmom ledowym zapewnimy sobie nie tylko równomierny poziom oświetlania bez cieni, ale również delikatny blask, który zwłaszcza w łazience jest dla nas istotny.
 • Podświetlenie mebli: dodanie pasków świetlnych LED pod i w szafkach kuchennych lub łazienkowych, a także szufladach sprawi, że korzystanie z nich będzie nie tylko bardziej wygodne, ale również zdecydowanie bardziej efektowne.
 • Podświetlenie schodów: taśmy ledowe można montować zarówno pod balustradą jak i pod bieżnikiem. Zastosowanie oświetlenie pozwoli nam na korzystanie ze schodów nocą bez konieczności włączania jasnego światła a także doda klimatu, zwłaszcza w jesienno-zimowe wieczory.

Jak właściwie dobrać barwę światła?

Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie do jakiego wnętrza będziesz chciał zastosować ledy. Wyróżniamy trzy rodzaje barw ledów. Poniżej znajdziesz przykładowe zastosowania.

 • Zimna biała barwa najbardziej przypominająca światło słoneczne doskonale sprawdzi się w kuchni oraz nowoczesnych pomieszczeniach.
 • Ciepła barwa biała to doskonały pomysł do pokoju dziennego i sypialni. Przypomina ona ciepłe światło emitowane przez żarówki i działa relaksująco.
 • Z kolei neutralna biel nazywana również czystą bielą to doskonały pomysł do wnętrz, gdzie pracujemy i uczymy się, gdyż sprzyja koncentracji i skupieniu.

Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości