Budżet lubuskiego na 2021 w pigułce

8 grudnia 2020, 15:50
Zarząd województwa zaprezentował projekt budżetu na rok 2021, a w nim największe środki na transport i łączność, cyfryzację i nowoczesne technologie oraz ochronę zdrowia. Wypisaliśmy w punktach najważniejsze założenia budżetu województwa na 2021.

Dochody województwa zaplanowano na poziomie 534,3 mln zł. Wydatki zaplanowano na kwotę 556,5 mln zł. I tu widać różnicę w porównaniu z rokiem 2020, kiedy to wydatki zaplanowano na kwotę 604,8 mln zł.

Transport i łączność

1. 77 mln zł przeznaczona zostanie na organizację przewozów kolejowych. Wiąże się to z umową podpisaną na 10 lat, która reguluje współpracę z firmą Polregio, która świadczy usługi w zakresie transportu kolejowego. Zgodnie z jej zapisami do lubuskiego ma trafić 13 szynobusów i 6 ma zostać zmodernizowanych. Powstaną także dwa zaplecza techniczne w Rzepinie i Żaganiu – Dodatkowo województwo przeznaczy 22,8 mln zł na przewozy autobusowe.

2. Wśród wydatków na infrastrukturę nie zabrakło tych na drogi, na które w przyszłorocznym budżecie zaplanowano kwotę 120 mln zł, z czego ponad 70 mln zł to środki na inwestycje.

Cyfryzacja

Rozpędu nabiorą także projekty związane z cyfryzacją: e-urząd i e-zdrowie, czyli nowe usługi dostępne da mieszkańców, szczególnie ważne w kontekście zmian, jakie przyniosła ze sobą pandemia. W przyszłym roku ruszy także budowa Parku Technologii Kosmicznych – jednej z większych lubuskich inwestycji, której celem jest wsparcie innowacyjnej gospodarki. Dział związany z cyfryzacją i nowoczesnymi technologiami zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości przyszłorocznych wydatków.

Ochrona zdrowia

1. Modernizacja onkologii w Zielonej Górze (2,5 mln zł)

2. Utworzenie ośrodka geriatrii w Torzymiu (2 mln zł).

3. Rozbudowa hospicjum przy Ośrodku Integracji Społecznej w Zielonej Górze - 1 mln zł.

4. Szczepienia przeciwko grypie dla seniorów - 1 mln zł

5. Dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro - 500 tys. zł

6. Projekt profilaktyki raka jelita grubego realizowany w ramach EFS - 1,6 mln zł.

7. Funkcjonowanie kierunku lekarskiego - 3 mln zł,

8. Stypendia dla przyszłych medyków i pielęgniarek 1,3 mln zł.

Ponadto:

1. Budżet inicjatyw samorządowych - 6 mln zł

2. Kultura, turystyka i edukacja - 32 mln zł.

Projekt budżetu trafi teraz pod obrady sejmiku i będzie procedowany podczas sesji 21 grudnia.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości