Uporczywy kaszel? Syrop z bananów i miodu przyjdą z pomocą!

17 maja 2022, 09:23
Syrop z bananów i miodu to jeden z domowych sposobów na ból gardła i kaszel. To mikstura prosta i szybka w przygotowaniu, którą wykonuje się trzech łatwo dostępnych składników. Na dodatek ten syrop domowej roboty jest smaczny, dzięki czemu nie powinno być problemów z zaaplikowaniem go dzieciom, które często odmawiają spożywania innych naturalnych specyfików łagodzących objawy przeziębienia i grypy.

Jak przygotować syrop z bananów i miodu?

Do przygotowania syropu z bananów i miodu potrzebne są jedynie:

  • dwa dojrzałe banany,
  • dwie szklanki wody,
  • dwie łyżki miodu.

Banany należy rozgnieść, najlepiej drewnianym lub plastikowym sztućcem (wtedy nie ściemnieją), ewentualnie delikatnie zblendować. Potem zalewamy je dwiema szklankami wrzątku, dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. 30 minut do ostygnięcia. Do przestudzonej mikstury należy dodać dwie łyżki dowolnego miodu, po raz kolejny dobrze zamieszać – i syrop gotowy.

Całość przygotowanej mikstury należy zużyć w ciągu jednego dnia. Syrop pije się 4-6 razy dziennie.

Na co pomaga syrop z bananów i miodu?

Działanie syropu z bananów i miodu warto wypróbować zwłaszcza, gdy cierpi się na uporczywy, suchy kaszel. Specyfik działa również łagodząco na ból gardła. Powinien też wpłynąć pozytywnie na nasze ogólne samopoczucie, zwłaszcza w trakcie przeziębienia czy grypy.

Syrop z bananów i miodu to preparat naturalny, który można potraktować jako alternatywę dla innych domowych sposobów walki z bólem gardła, kaszlem i przeziębieniem. Warto wypróbować go zwłaszcza w przypadku dzieci, które ze względu na smak często odmawiają przyjmowania innych tradycyjnych mikstur, takich jak np. syrop z cebuli czy mleko z masłem i czosnkiem. Należy jednak pamiętać, że można go podawać maluchom dopiero po ukończeniu przez nie pierwszego roku życia. 

Co jeszcze można stosować na kaszel? W aptekach znaleźć można szeroki wybór preparatów dopasowanych zarówno do wieku pacjenta, jak i rodzaju i przyczyn jego dolegliwości. Przykładem może być oferta apteki internetowej Wapteka.pl. Dostępne w niej preparaty na kaszel i ból gardła mają formę zarówno syropów, jak i tabletek do ssania czy preparatów do płukania.

Na czym polega prozdrowotne działanie miodu i bananów?

Miód od stuleci znany jest ze swojego pozytywnego wpływu na ludzki organizm. Pomaga nam m.in. walczyć z przeziębieniem i grypą. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym działa zarówno przy dolegliwościach na tle wirusowym, jak i bakteryjnym. Łagodzi też stany zapalne. Stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami zmniejsza ból i obrzęk gardła, krtani i strun głosowych. Oprócz syropu z miodu i bananów, jest on składnikiem wielu innych preparatów stosowanych przy infekcjach dróg oddechowych, również tych pochodzących z apteki.

Drugi składnik syropu, czyli banany, również cieszą się dobrą sławą jeśli chodzi o pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Są one szybko przyswajalnym źródłem energii i wyróżniają się pożywnością – przy stosunkowo niewielkiej objętości mają całkiem dużą wartość odżywczą. Zawierają takie cenne składniki jak magnez, potas, błonnik, witamina B6, karotenoidy (substancje zaliczane do antyoksydantów).

Banany działają więc wzmacniająco na organizm, pomagając mu w walce z infekcjami. To jednak tylko jedna z wielu ich prozdrowotnych właściwości. Chcesz wiedzieć więcej – zajrzyj na blog Wapteka.pl.

Syrop z miodu i bananów w medycynie ajurwedyjskiej

Połączenie miodu i bananów jako dwóch składników działających leczniczo na suchy, uporczywy kaszel oraz bóle w klatce piersiowej znane było w medycynie ajurwedyjskiej.  Również same banany uznawane były za pożywienie mające dobry wpływ na nasze drogi oddechowe. Co istotne, w ajurwedzie zwracano uwagę na rozróżnienie między suchym a mokrym kaszlem. W przypadku tego drugiego, zdaniem ajurwedy, bananów nie powinno się spożywać. 


Podziel się


Komentarze