Ogromny pożar na składowisku odpadów

19 czerwca 2022, 13:58
fot. OSP Torzym
W niedzielę 19 czerwca na terenie składowiska odpadów Celowego Związku Gmin CZG-12 w Długoszynie doszło do pożaru. Płonie 1 hektar śmieci, z ogniem walczy 15 zastępów straży pożarnej z powiatu sulęcińskiego i gorzowskiego.

Dyżurny Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sulęcinie otrzymał w niedzielę 19 czerwca o godz. 12.41 zgłoszenie o pożarze na terenie wysypiska śmieci Związku Gmin CZG-12 w Długoszynie. Na miejsce zostało wysłanych łącznie 15 zastępów straży pożarnej z powiatu sulęcińskiego oraz gorzowskiego.

Kiedy pierwsze zastępy dotarły na miejsce okazało się, że ogień obejmuje hałdę śmieci o powierzchni 1 hektara i wysokości 25 metrów. Na terenie wysypiska śmieci panuje bardzo duże zadymienie, a do tego wysoka temperatura powietrza nie ułatwia zadania strażakom.

- Jest silny wiatr i jest gorąco. Sytuacja na ten moment nie jest opanowana, na szczęście ogień się już nie rozprzestrzenia. Akcja gaśnicza potrwa kilka godzin – mówi Rafał Sobczak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Sulęcinie.

Pożar na wysypisku śmieci jest bardzo specyficzny i trudny do opanowania. Chociaż ogień zostanie ugaszony na powierzchni, to odpady wciąż mogą się palić w środku hałdy. Dlatego w późniejszym etapie akcji gaśniczej będzie potrzebny ciężki sprzęt, którego zdaniem będzie przegarnianie odpadów, które następnie strażacy będą przelewać wodą.


Podziel się


Komentarze