Mirostowice Dolne: Nie będzie fotoradaru, bo... nie było żadnego wypadku

14 października 2022, 17:19
źródło: Mapy Google
Nie ma tam chodnika, jest tylko udeptane pobocze. Jak twierdzą mieszkańcy, prosty odcinek drogi sprawia, że kierowcy nagminnie lekceważą przepisy ruchu drogowego. Dlatego złożyli petycję o fotoradar. Ta została odrzucona, bo... nie było tam żadnego wypadku. Jaka więc tragedia musi się wydarzyć, aby ukrócić szaleńcze zapędy niesfornych kierowców?

Takie absurdalne tłumaczenie od urzędników z Warszawy otrzymali niedawno mieszkańcy wsi Mirostowice Dolne, leżącej w południowej części województwa lubuskiego. Mieszkańcy obawiają się o zdrowie i życie swoje, ale przede wszystkim dzieci, które zmuszone są chodzić przy drodze do szkoły, położonej na drugim krańcu wsi. 

W uzasadnieniu petycji czytamy, że niespełna kilometrowy odcinek drogi jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ nagminnie łamane są na nim przepisy dotyczące ograniczenia prędkości. Łamanie przepisów prawa na tym odcinku drogi w sposób bezpośredni zagraża mieszkańcom (szczególnie pieszym i rowerzystom), którzy pozbawieni są chodnika, ścieżki rowerowej czy nawet bezpiecznego pobocza. Z drogi korzystają dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej i przedszkola, położonych na przeciwległym krańcu wsi.

Jak czytamy dalej w petycji złożonej przez mieszkańców, na tym odcinku drogi dochodzi coraz częściej do niebezpiecznych incydentów, powodowanych przez nieodpowiedzialnych kierowców, którzy bez przeszkód rozpędzają swoje samochody do ogromnych prędkości, korzystając z prostego odcinka jezdni.  Drogą poruszają się również wysokotonażowe pojazdy obsługujące zakłady przemysłowe położone w pobliskich Żarach. Droga stanowi również bardzo ważną arterię komunikacyjną pomiędzy powiatami żarskim i żagańskim. 

W  tej sprawie odbyło się wcześniej spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Żarach, Urzędu Gminy w Żarach oraz funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Żarach. Składające petycje osoby, kierowały się sugestiami tych instytucji i wspólnie uznali, że zamontowanie fotoradaru ukróciłoby zapędy kierowców.

19 września Główny Inspektor Transportu Drogowego poinformował, że decyzja została rozpatrzona negatywnie. Jakie były przyczyny?  "Wnioskowana przez Państwa lokalizacja nie została wytypowana jako miejsce, w którym w pierwszej kolejności niezbędna jest instalacja urządzenia rejestrującego. Analizując dane otrzymane z Komendy Powiatowej Policji w Żarach, w zakresie „analizy stanu bezpieczeństwa w miejscowości Mirostowice Dolne”, należy stwierdzić, że na wskazanym odcinku drogi, w okresie od 2019 do sierpnia 2022 r., nie odnotowano żadnych zdarzeń drogowych." - czytamy w uzasadnieniu przesłanym do mieszkańców wsi. 

Po przeprowadzonej analizie, w tym również lustracji wnioskowanej lokalizacji przez pracownika Delegatury Południowo-Zachodniej ITD., uprzejmie informuję, że na obecnym etapie rozbudowy Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, GITD nie planuje instalacji stacjonarnego urządzenia rejestrującego prędkość w Mirostowicach Dolnych (droga 1080F).


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości