Nieuczciwa dentystka wyłudzała pieniądze z NFZ

9 stycznia 2023, 09:11, red
fot. Lubuska policja
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zajmujący się zwalczaniem korupcji prowadzą śledztwo w sprawie wyłudzania pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. 55-letnia stomatolog z powiatu zielonogórskiego przez 5 lat pobierała nienależne refundacje. Grozi jej kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim prowadzą śledztwo w sprawie 55-letniej stomatolog z powiatu zielonogórskiego, która wyłudzała pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kobieta wpadła przez czujność pacjentów.

- Klienci dentystki za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta dopatrzyli się pewnych nieprawidłowości i zgłosili to do Lubuskiego Oddziału NFZ. Następnie zaczęła się dalsza weryfikacja. Policjanci ustalili, że w latach 2017-2022 kobieta wielokrotnie miała dopuszczać się przestępczego procederu. W trakcie tych kilku lat przez gabinety stomatologiczne, gdzie pracowała kobieta przewinęło się ponad 2 tysiące pacjentów wykonywających zabiegi dentystyczne. Ustalono, że 55-latka oszukiwała Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, poświadczając nieprawdę w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – opowiada Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Jak się okazało, kobieta nie wykonywała usług medycznych, a mimo to rozliczała je w ramach refundacji na określone dane osobowe pacjentów. Innym razem z kolei, rozliczała w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zabiegi dentystyczne, które wykonywała w ramach wizyt prywatnych, a przez to pobierając już opłatę bezpośrednio od pacjentów.

- W połowie grudnia 2022 roku lubuscy policjanci przeprowadzili czynności procesowe z 55-letnią stomatolog. W ich trakcie zabezpieczono dokumentację medyczną, niezbędną w zebranym do tej pory materiale dowodowym. Kobieta została przesłuchana i przedstawiono jej cztery zarzuty poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ponadto w trakcie czynności zabezpieczono mienie podejrzanej w wysokości 150 tysięcy złotych – komentuje Maludy.

Kolejne zarzuty, które usłyszy kobieta są uzależnione są od treści zeznań ponad 2,7 tysięcy pacjentów, którzy w ostatnich latach korzystali z usług stomatolog.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości