Czy gluten ma wpływ na wyniki sportowe?

23 lutego 2023, 12:09
Dieta bezglutenowa cieszy się ogromną popularnością wśród osób w każdym wieku. Część osób stosuje ją z ciekawości, aby sprawdzić swoje samopoczucie po wykluczeniu konkretnych produktów. Pozostali wykluczają gluten z menu w związku z potrzebami dietetycznymi swojego organizmu. Część z nas zastanawia się także, czy gluten ma wpływ na wyniki sportowe. Wielu słynnych sportowców zdecydowało się na dietę bezglutenową. W większości przypadków był to wybór niepodyktowany względami medycznymi, lecz chęcią lepszego samopoczucia i optymalizacją osiąganych wyników w sporcie. Korzystając z menu diety bezglutenowej szerokim łukiem omijamy śmieciowe jedzenie, białą pszenną mąkę i wysoko przetworzone produkty. Produkty bezglutenowe są zdrowe i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

Dieta bezglutenowa bez tajemnic

Nietolerancja glutenu jest dziś stosunkowo powszechną dolegliwością. Sam gluten jest bowiem wszechobecny w wielu podstawowych produktach. Jest stosunkowo tani i znacząco poprawia walory smakowe. Charakteryzują go specyficzne właściwości mechaniczne. Ponieważ świetnie się rozciąga, nadaje bułkom i chlebom charakterystyczną lekkość oraz sprężystość. Sprawia, że produkty są dłużej świeże i elastyczne. Niestety jednocześnie sprawia, że są one niezdrowe. Po spożyciu dużej ilości glutenu często pojawiają się problemy ze strony układu pokarmowego. Jego toksyczne działanie może doprowadzić do sytuacji, w której kosmki jelitowe zanikną, a wchłanianie składników odżywczych zostanie upośledzone. Aby tego uniknąć warto rozważyć robienie zakupów na stronie https://bezglutenowyhert.pl/, gdzie czekają na nas zdrowe i bezglutenowe produkty oraz ciekawe przepisy z mąki bezglutenowej. 

Sport i zdrowa dieta, czyli co warto wiedzieć o diecie bezglutenowej 

Osoby aktywne fizycznie pragną zdrowo się odżywiać, a jednocześnie zadbać o zmniejszenie swojej masy ciała. Odstawienie glutenu może być dla nich świetnym rozwiązaniem. W przypadku osób chorujących na nietolerancję glutenu, wykluczenie produktów, które go zawierają jest obowiązkowe. Osoby aktywne fizycznie mogą stopniowo zmieniać swoją dietę i na bieżąco sprawdzać, jak reaguje ich organizm. Najlepiej skorzystać z porady dietetyka, który ułoży dla nas spersonalizowane menu, wskaże dobry sklep bezglutenowy i podpowie, jakie badania okresowe warto wykonać. Na rynku dostępnych jest wiele produktów bezglutenowych. Do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć pieczywo bez glutenu, płatki owsiane bezglutenowe, makarony, wafelki, a nawet ciasta i ciasteczka.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości