Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Czy są jakieś różnice?

27 marca 2023, 12:56
Zmywarka jest już standardowym elementem wyposażenia każdej kuchni. Korzystanie z niej jest o wiele wygodniejsze niż ręczne mycie naczyń, a proces suszenia naczyń oszczędza nasz czas. Korzystanie ze zmywarki to mniejsze zużycie wody i większe oszczędności. O czym pamiętać, wybierając zmywarkę?

Zmywarka wolnostojąca vs. zmywarka do zabudowy

Decydując się na zakup zmywarki mamy do wyboru dwa główne typy: wolnostojącą lub do zabudowy. Wolnostojąca zmywarka jest idealna dla osób, które nie mają wystarczająco dużo miejsca w kuchni, ponieważ można ją ustawić w dowolnym miejscu. Natomiast zmywarka do zabudowy jest idealna dla tych, którzy chcą, aby urządzenie było niewidoczne i estetycznie pasowało do kuchni. Zmywarki do zabudowy często posiadają panel sterowania ukryty w górze drzwi zmywarki, co dodaje jej jeszcze większej elegancji.

Wolnostojąca zmywarka jest łatwa w instalacji, ponieważ nie wymaga żadnych specjalnych prac montażowych ani konstrukcyjnych. Można je przenosić z miejsca na miejsce, co jest wygodne dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby zmywarka wolnostojąca była odpowiednio wyważona, inaczej podczas użytkowania może wibrować i hałasować. Zmywarki stacjonarne są bardziej eleganckie i estetyczne, ponieważ są montowane w szafce kuchennej i ukryte za frontem kuchni. Jednak tego typu zmywarka wymaga prac konstrukcyjno-montażowych, które bywają żmudne i czasochłonne. Wymaga również specjalnej konstrukcji oraz instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

Zmywarka a zużycie wody

Zmywarki są uważane za bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska niż zmywanie ręczne. Zmywarki zużywają mniej wody niż zmywanie ręczne, ponieważ mają programy oszczędzania wody. Zmywarki zwykle zużywają 9-15 litrów wody na cykl, w zależności od modelu. Jednak niektóre nowoczesne modele zmywarek zużywają jeszcze mniej wody, zaledwie 6-7 litrów na program, co jest znaczną oszczędnością wody w porównaniu do mycia ręcznego. Musisz jednak pamiętać, że zużycie wody zależy również od tego, jak korzystasz ze zmywarki. Na przykład używanie zmywarki tylko wtedy, gdy jest w pełni załadowana, oszczędza wodę i prąd, a także zmniejsza liczbę cykli zmywania, co zwiększa oszczędności. Najlepsza zmywarka to ta, która jest wydajna, a jednocześnie oszczędna.

Jak dobierać program do stopnia zabrudzenia naczyń?

Dobieranie odpowiedniego programu do stopnia zabrudzenia naczyń jest kluczowe dla efektywnego i oszczędnego użytkowania zmywarki. Aby dobrać odpowiedni program, należy najpierw ocenić zabrudzone naczynia. Jeśli naczynia są tylko lekko zabrudzone, wystarczy wybrać krótki cykl mycia w temperaturze do 50 stopni Celsjusza. W przypadku mocno zabrudzonych naczyń, lepszym wyborem będzie dłuższy cykl mycia w wyższej temperaturze (60-65 stopni Celsjusza). W zależności od modelu zmywarki, programy mogą różnić się nazwami lub numerami. 

Ranking zmywarek do zabudowy

Przed zakupem zmywarki warto skorzystać z rankingu zmywarek, który pomoże wybrać najlepsze zmywarki. Ranking zmywarek do zabudowy 45 cm jest propozycją urządzeń najwyższej jakości do niewielkich kuchni, w których metraż jest ograniczony. Ranking najlepszych zmywarek zbiera wszystkie najważniejsze parametry w jednym miejscu, co ułatwia podjęcie właściwej decyzji.


Podziel się


Komentarze