Czy rzeka Gąśnik jest skażona? Czekamy na wyniki badań

27 lipca 2023, 18:05, Marcin Kluwak
Źródło: WIOŚ
Po wybuchu pożaru w magazynie odpadów niebezpiecznych w Przylepie, specjaliści z WIOŚ z Zielonej Góry potwierdzili, że substancje z wód pogaśniczych dostały się do rzeki Gęśnik.

W dniach 23-24 lipca 2023 r., inspektorzy przeprowadzili kontrolę rzeki, biegnącej od zbiorników wodnych przy zakładzie, aż do miejscowości Czerwieńsk. Choć w Czerwieńsku nie zauważono śladów wód pogaśniczych i woda była czysta, to dalsze badania potwierdziły skażenie przed obszarem rozlewisk.

223 lipca, specjaliści pobrali dwie próbki wody: jedną za zbiornikami w Przylepie do oceny zanieczyszczenia oraz drugą w Czerwieńsku. Z informacji uzyskanych od inspektorów wynika, że po interwencji WIOŚ, Straż Pożarna zdecydowała się zatamować rzekę w dwóch miejscach: w Dolinie Bobrów oraz na moście między rozlewiskami przed Czerwieńskiem.

Dodatkowo 24 lipca pobrano kolejne trzy próbki wody:

1. Za pierwszą tamą Straży Pożarnej - pH było bardzo niskie.
2. Za drugą tamą - pH w normie, brak śladów zanieczyszczenia.
3. W Czerwieńsku, za rozlewiskiem - pH w normie, woda była czysta.

Obecnie, Laboratorium CLB GIOŚ analizuje pozostałe parametry pobranych prób wody, w tym na obecność metali czy substancji ropopochodnych. Pełne wyniki badań powinny być dostępne w ciągu najbliższego tygodnia.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości