Kiedy ruszy ogrzewanie? Mieszkańcy dopytują

9 października 2023, 12:27, Oprac. Marcin Kluwak
W Gorzowie Wielkopolskim coraz częściej słychać pytania mieszkańców dotyczące rozpoczęcia sezonu grzewczego. Mimo że jest dopiero początek października i temperatury na zewnątrz są jeszcze stosunkowo wysokie jak na tę porę roku, niektórzy gorzowianie zauważają, że w ich domach zaczyna robić się nieprzyjemnie zimno.

Wielu z nich z niecierpliwością oczekuje na moment, kiedy będą mogli wreszcie odkręcić grzejniki i cieszyć się ciepłem w swoich mieszkaniach. 

Z każdym dniem rośnie liczba gorzowian, którzy zastanawiają się, kiedy wreszcie zostanie uruchomione centralne ogrzewanie. Mimo że to dopiero początek października i temperatury na zewnątrz są jeszcze dość wysokie jak na tę porę roku, niektórzy mieszkańcy Gorzowa zauważają, że w ich domach jest po prostu zimno.

-  Dzwoniłam do instalatora ze spółdzielni Górczyn i oczywiście odebrał niemiły pan, który stwierdził, że nie ma polecenia ruszenia z ogrzewaniem - opowiada jedna z mieszkanek osiedla Górczyn. - Rzeczywiście mieszkanie wychodziło się, dlatego włączyłam kaloryfer elektryczny i już o 3 stopnie więcej. Na zdrowiu nie ma co oszczędzać, bo wydam więcej na lekarstwa - dodaje pani Teresa. - Rano jak wstaję, jest już tak zimno w mieszkaniu, że trzeba ubierać dodatkowe ciepłe skarpety. Mogliby już włączyć te ogrzewanie – pisze Marcin.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy Gorzowa są tak niecierpliwi. Niektórzy uważają, że na uruchomienie centralnego ogrzewania jest po prostu za wcześnie i ironizują, że przecież mrozu nie ma. - Sezon grzewczy rusza dopiero w momencie kiedy przez kilka dni pod rząd temperatura jest odpowiednio niska. Mam małe dziecko i jakoś nie w głowie mi jeszcze uruchamianie ogrzewania - podkreśla pani Agnieszka. - Nie ma minusowych temperatur, a już wielkie żale, że nie grzeją, a potem wielki lament, że rachunki wysokie. Masakra – komentuje z kolei Dawid.

Nie ma jednak jednoznacznych terminów, kiedy ogrzewanie zostanie włączone

Decyzje w tej kwestii podejmowane są indywidualnie. W spółdzielniach mieszkaniowych decyzje podejmuje kierownictwo, we wspólnotach zarządca, a w ADM-ach jest to Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W podjęciu decyzji o włączeniu ogrzewania „pomagają” też telefony od mieszkańców.

Istnieją jednak pewne normy, które sugerują, kiedy należy zacząć myśleć o uruchomieniu ogrzewania. Przyjmuje się, że centralne ogrzewanie można włączyć w momencie, kiedy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni Celsjusza, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni.

Według prognoz pogody, w poniedziałek 9 października w Gorzowie ma być 11 stopni Celsjusza w dzień, natomiast w nocy 6 stopni powyżej zera. We wtorek temperatura wyniesie 14 stopni w dzień i 11 stopni w nocy. Cieplej będzie za to w środę 11 października - wówczas możemy spodziewać się aż 21 stopni Celsjusza w dzień i 13 stopni w nocy. W czwartek zobaczymy na termometrach 16 stopni w dzień i 7 w nocy, ale w piątek będzie to już odpowiednio 17 i 15 stopni Celsjusza.

W niektórych spółdzielniach trwają przygotowania do sezonu

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty już teraz zaczynają przygotowania do rozpoczęcia sezonu grzewczego. Na klatkach schodowych wywieszają kartki z prośbą o odkręcenie zaworów w kaloryferach, tak aby nie doszło do zapowietrzenia rur, kiedy ogrzewanie zostanie włączone.

- ZN ,,LOCUM" informuje, iż w najbliższym czasie nastąpi rozpoczęcie sezonu grzewczego 2023/2024. W związku z powyższym prosimy o odkręcenie termostatów i odpowietrzenie grzejników. Jeżeli po rozpoczęciu sezonu grzewczego nie będzie płynęło ciepło w Państwa mieszkaniach, bardzo prosimy o odkręcenie zaworów w szachtach instalacyjnych na klatce schodowej. Jeśli mimo wykonania tej czynności grzejniki w Państwa lokalach nadal będą zimne, prosimy o kontakt z pogotowiem technicznym obsługującym budynek – czytamy w ogłoszeniu wywieszonym na klatce schodowej.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości