Obostrzenia na granicy z Niemcami

14 grudnia 2020, 11:44
fot. archiwum
Od środy 16 grudnia do niedzieli 10 stycznia w Niemczech będzie obowiązywał tzw. twardy lockdown. To oznacza również zmiany na granicy polsko-niemieckiej. W Brandenburgii zostanie uchylona klauzula o tzw. „małym ruchu granicznym” pozwalająca dotychczas na wizyty do 24 godzin w dowolnym celu na terenie Niemiec. Jeżeli ktoś będzie chciał wybrać się na zakupy po niemieckiej stronie, będzie musiał liczyć się z 10-dniową kwarantanną.

Rząd Niemiec postanowił na okres świąteczny, czyli od 16 grudnia 2020 roku do 10 stycznia 2021 roku wprowadzić tzw. twardy lockdown. Oznacza to, że otwarte będą mogły być tylko sklepy spożywcze, a także banki i apteki. W tym okresie zostaną zamknięte szkoły, a niektóre firmy będą musiały zawiesić działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Restrykcje mają również dotyczyć kontaktów społecznych. W rodzinnych spotkaniach może brać co najwyżej pięć osób z dwóch gospodarstw domowych. Wyjątkiem mają być święta Bożego Narodzenia, gdzie razem będzie mogło przebywać maksymalnie 10 osób.

Twardy lockdown spowodował, że od 16 grudnia zostaną również wprowadzone obostrzenia w ruchu granicznym między Polską i Niemcami. Na terenie Brandenburgii zostanie uchylona klauzula o tzw. „małym ruchu granicznym” pozwalająca dotychczas na wizyty w dowolnym celu w innym państwie na okres do 24 godzin. A zatem od 16 grudnia 2020 roku do 10 stycznia 2021 roku zakupy, wizyty w banku, na poczcie itp. po drugiej stronie granicy będą wiązać się z obowiązkiem odbycia 10-dniowej kwarantanny. Utrzymane zostaną natomiast dotychczasowe zwolnienia dla pracowników przygranicznych, uczniów i studentów. Również odwiedziny bliskich mieszkających po drugiej stronie granicy będą nadal możliwe. Podobne zmiany wprowadzi najprawdopodobniej również Berlin.

Wjazd do Niemiec (niezależnie od landu) na więcej niż 24 h oznacza obowiązek wypełnienia deklaracji na stronie www.einreiseanmeldung.de (formularz jest również w języku polskim). Informacji o obostrzeniach obowiązujących w Niemczech oraz w sprawie ruchu granicznego udzielają w języku polskim pracownicy infolinii Frankfurtu nad Odrą pod numerem +49 335 552 1239 oraz pod adresem mailowym: hotline@frankfurt-oder.de (pon. - czw. 9.00.-16.00 oraz pt. 9.00 - 12.00).


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości