Gorzów: Radni przyznali ponad 600 tysięcy na renowację organów w katedrze

20 grudnia 2023, 22:27, Oprac.: Marcin Kluwak
W trakcie grudniowej Sesji Rady Miasta Gorzowa radni podjęli decyzję dotyczącą przekazania dotacji o wartości ponad 600 tysięcy złotych na rzecz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli gorzowskiej katedry. Środki te mają być przeznaczone na renowację organów, które ucierpiały wskutek zalania podczas gaszenia pożaru katedry.

W lipcu 2017 roku doszło do tragicznego pożaru katedry w Gorzowie, w wyniku którego znacznym uszkodzeniom uległ m.in. zegar na wieży świątyni oraz zabytkowe organy, zostały one zalane wodą podczas akcji gaśniczej. W efekcie pożaru, organy zostały zdemontowane i przetransportowane do pracowni Ars Organum w Sulechowie, gdzie przewidziano prace restauracyjne.

Początkowo planowano, że organy powrócą na chór do końca 2022 roku, jednak, jak donosiliśmy w kwietniu, konieczne było wydłużenie terminu oczekiwania. Ksiądz Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, komentując w kwietniu, podkreślił, że wysokie koszty inwestycji sprawią, że ostateczne oczekiwanie może wynieść około kolejnych 2 lat.

W trakcie listopadowej Sesji Rady Miasta Gorzowa prezydent Jacek Szymankiewicz zaznaczył, że podczas sesji budżetowej w grudniu zostanie najprawdopodobniej poddana pod głosowanie uchwała dotycząca dotacji na renowację organów w katedrze.

Ostatecznie, podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbyła się w środę, 20 grudnia, prezydent Gorzowa zgłosił wniosek o rozszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący uchwały dotyczącej "dotacji dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie". Radni wyrazili zgodę na rozszerzenie porządku obrad o uchwałę dotyczącą dotacji dla katedry.

W wyniku głosowania 21 radnych poparło przyjęcie uchwały. W efekcie Rada Miasta Gorzowa podjęła decyzję o przekazaniu dotacji w wysokości 612 tysięcy 244,90 zł na wsparcie inwestycji o nazwie „Prace konserwatorskie, restauratorskie i rekonstrukcyjne przy zabytkowych organach katedry w Gorzowie, etap III - rekonstrukcji szafy organowej cz. I i II".

Należy podkreślić, że wskazana kwota w uchwale, tj. 612 244,90 zł, stanowi 100% dotacji, z czego 98% zostanie sfinansowane z Rządowego Programu „Odbudowa zabytków” – jak zaznaczono w uzasadnieniu uchwały.

Prace konserwatorskie mają na celu przywrócenie do życia zabytkowych organów z 1915 roku, które ucierpiały w wyniku pożaru katedry. Dzięki tym środkom organy powinny powrócić na chór katedry w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości