Gorzów: Ksiądz nie przyjdzie po kolędzie. Trzeba go zaprosić

27 grudnia 2023, 13:38, Oprac.: Marcin Kluwak
Księża z Gorzowa po raz kolejny zdecydowali się na odstąpienie od tradycyjnej formuły kolędy. W tym roku duszpasterskie wizyty odbywać się będą wyłącznie na zaproszenie mieszkańców. Ksiądz z wizytą przybędzie jedynie do tych osób, które wcześniej wyrażą chęć przyjęcia go w swoim domu. Odpadnie zatem zwyczaj chodzenia od drzwi do drzwi, gdyż kapłan zawita jedynie na wskazany adres.

Pandemia koronawirusa wywarła znaczny wpływ na tradycje związane z Bożym Narodzeniem, szczególnie jeśli chodzi o wizyty duszpasterskie w domach parafian. W 2020 roku zamiast tradycyjnej kolędy w domach wiernych, odbyły się spotkania w kościołach. W 2021 roku kolęda odbywała się jedynie na zaproszenie, a podobnie było w 2022 roku, gdy księża odwiedzali tylko te domy, do których zostali zaproszeni.

Ten nowy trend przyjął się na stałe w Kościele katolickim, nie tylko w Gorzowie, ale także w całej Polsce. Dlatego też w 2023 roku kolęda będzie ponownie miała miejsce jedynie na zaproszenie.

Jednym z powodów tego podejścia jest także drastyczny spadek liczby wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach świętych przez ostatnie 3 lata, a także rosnąca tendencja opuszczania kościoła przez coraz większą liczbę osób. Dlatego parafie decydują się na bardziej efektywną formę wizyty duszpasterskiej, eliminując pukanie do wszystkich drzwi, które i tak nie zostaną otwarte, i przechodząc na "kolędę na zaproszenie".

Aby skorzystać z wizyty duszpasterskiej, mieszkańcy Gorzowa muszą wypełnić specjalne zaproszenie. Większość parafii zbiera tradycyjne kartki, które można wypełnić i zostawić w kościele. Jednakże parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski przy ul. Pluty w Gorzowie umożliwia również zapisanie się na kolędę za pomocą formularza internetowego Google.

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski przy ul. Pluty udostępnia informacje na temat zapisów na kolędę poprzez umieszczenie plakatu, postów na Facebooku oraz na swojej stronie internetowej, podkreślając, że kontynuują wizytę duszpasterską na zaproszenia. Inna parafia, pw. św. Maksymiliana Kolbe przy ul. Czereśniowej, również informuje o kartkach zaproszeniowych dostępnych przy wyjściu z kościoła, zachęcając do udziału w tej formie kolędy.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości