Tafla lodu spadła z samochodu i przebiła szybę. Niebezpieczne zdarzenie w lubuskim

12 stycznia 2024, 11:28, oprac. Marcin Kluwak
źródło: Lubuska Policja
Lód odpadający z przyczep ciężarówek lub mniejszych pojazdów, stanowi rzeczywiste zagrożenie na drodze. Kierowca ciężarówki marki Scania przekonał się o tym, gdy na zakręcie minął inny pojazd. Ogromna tafla lodu przebiła jego przednią szybę i raniła go w twarz.

W czwartek 11 stycznia rano, na drodze K-27 w powiecie żarskim doszło do bardzo niebezpiecznego zdarzenia. Podczas wymijania się dwóch ciężarówek, na zakręcie z naczepy jednej z nich tafla lodu spadła na przednią szybę drugiej. Z dużą siłą przebijając ją i raniąc w twarz kierowcę. Mężczyzna został zabrany do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy medycznej, na szczęście jego życiu nic nie zagraża. Kierowca, który nie przygotował swego pojazdu do drogi,  odpowie teraz za swoje postępowanie przed sądem.

- Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (artykuł 66 ust.1 pkt 1 i 5) każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadącym lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy – tłumaczy Marcin Maludy, rzecznik prasowy KWP w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak dodaje Maludy, naruszenie tego przepisu może skutkować grzywną w wysokości nawet do 3 tysięcy złotych. W przypadku, gdy nieodśnieżony pojazd  przyczyni się do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym innym uczestnikom ruchu lub pasażerom, kierujący naraża się na kolejne konsekwencje prawne z artykułu 86 §1 kodeksu wykroczeń, które przewidują mandat karny nie niższy niż 1500 złotych lub sprawa może być skierowana do sądu. Kiedy pokrzywdzony poniesie poważne obrażenia, a zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako wypadek  , sprawca odpowie za przestępstwo z artykułu 177 kodeksu karnego, za które może grozić do 3 lat, a kiedy następstwem wypadku jest śmierć, nawet do 8 lat

Dlatego zimą niech zadziała nasza wyobraźnia. - Zalegający śnieg i zaszronione szyby ograniczają widoczność, to bez wątpienia wpływa na  bezpieczeństwo. Łatwo może dojść do tragicznych w skutkach zdarzeń na drodze. Bądźmy przezorni dla swojego własnego bezpieczeństwa, kiedy jedziemy za samochodem pokrytym śniegiem lub ciężarówką na naczepie, której może zalegać zamarznięty lód. W takiej sytuacji najbezpieczniej jest zachować większy odstęp. – wyjaśnia Marcin Maludy.  


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości