Uwaga kierowcy. Przez miesiąc zablokowane będzie przejście graniczne w Świecku

23 lutego 2024, 09:21, Oprac. Marcin Kluwak
fot. newslubuski.pl
Przejście graniczne z Niemcami w Świecku zostanie zablokowane przez rolników. Blokada autostrady A2 potrwa miesiąc, a droga będzie zablokowana przez całą dobę. Kierowców czekają ogromne utrudnienia w ruchu.

Od kilku tygodni trwają protesty rolników w całym kraju, którzy sprzeciwiają się m.in. sprowadzaniu zboża z Ukrainy na rynek europejski oraz założeniom Zielonego Ładu. W wielu miejscach strajki zostały zaostrzone i będą odbywać się codziennie aż do 20 marca.

Przez cały miesiąc w godzinach 10-20 miała trwać również blokada drogi ekspresowej S3 pomiędzy Sulechowem a Zieloną Górą. Jednak rolnicy zdecydowali się zablokować ekspresówkę na ponad dobę. Po proteście, który rozpoczął się o godzinie 10 we wtorek 20 lutego i trwał do godziny 18 w środę 21 lutego, rolnicy postanowili zawiesić strajk.

Rolnicy będą protestować na granicy z Niemcami. Przejście graniczne w Świecku zostanie zablokowane.

Jak się okazuje, rolnicy z województwa lubuskiego postanowili podjąć bardziej radykalne kroki i zablokować przejście graniczne z Niemcami w Świecku. Autostrada A2 w obu kierunkach będzie blokowana przez całą dobę od niedzieli 25 lutego aż do środy 20 marca.

Jak informuje portal slubice24.pl, rolnicy domagają się przyjazdu do Świecka premiera Donalda Tuska i rozmów na temat importu do Polski towarów z Ukrainy. - Dopóki ktoś z Warszawy się nie odezwie, będziemy stać do skutku. Nasze zboże jest mieszane ze zbożem z Ukrainy, które jest gorszej jakości, bo jego produkcja nie jest obarczona tyloma wymogami, co w Polsce. Nie chodzi też tylko o zboże, ale wiele produktów. Od nas wymaga się jakości, a sprowadzane są towary, które nie spełniają norm Unii Europejskiej – mówili rolnicy podczas spotkania w Słubicach.

Rolnicy mają rozpocząć protest w niedzielę 25 lutego o godzinie 13. Zablokują traktorami, przyczepami rolniczymi oraz samochodami osobowymi oba pasy autostrady A2 na wysokości stacji paliw Orlen. Na miejscu ma pojawić się ponad 500 pojazdów rolniczych i około 1500 protestujących rolników.

Przejazd autostradą A2 przez przejście graniczne w Świecku będzie możliwy tylko dla służb oraz karetek pogotowia. Rolnicy zapewniają, że zostanie zachowany korytarz życia na blokowanej drodze.

Kierowcy pojazdów ciężarowych będą mogli zjechać z autostrady A2 na węźle Jordanowo, gdzie dalej będą mogli pojechać do alternatywnych przejść na granicy z Niemcami. Z kolei kierowcy samochodów osobowych będą mogli zjechać z autostrady na węźle w Tarnawie Rzepińskiej, gdzie dalej będą mogli pojechać w stronę przejścia w Słubicach lub w Kostrzynie nad Odrą.

Rolnicy nie będą blokować węzła autostrady A2 z drogą krajową numer 29, jednak z uwagi na duży ruch pojazdów mogą tworzyć się tutaj bardzo duże korki.

Protest rolników i blokada autostrady A2 w Świecku potrwa do środy 20 marca.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości