Sylwester 2020 - czy policjant będzie miał prawo nas ukarać?

22 grudnia 2020, 11:03
Jakie są Wasze plany na Sylwestra 2020/21? Czy policjanci będą patrolować osiedla? Czy mogą karać nas mandatami?

Okazuje się, że strzelenie z petard, odpalanie fajerwerków, nocne wędrówki po mieście czy spotkania towarzyskie ze znajomymi ma być ograniczone praktycznie do zera. Tak wynika z zapisów rozporządzenia, które wyraźnie mówi, że: „na obszarze Polski przemieszczanie się osób jest możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.”

Czy policja będzie miała prawo nas ukarać?

Rzecznik rządu dopytywany, czy policja będzie na podstawie rozporządzenia wystawiać mandaty osobom, które bez powodu ujętego w rozporządzeniu pojawią się w noc sylwestrową na ulicach, podkreślił, że "na podstawie takiego rozporządzenia będzie miała taką możliwość". Wyraził nadzieję, że "nie będzie takiej konieczności, ponieważ wszyscy w poczuciu odpowiedzialności dostosujemy się do tych zasad".

"Pamiętajmy o tym, że jest ustawa, która pozwala na wprowadzanie ograniczeń w stanie epidemii.(...) Podobne ograniczenia obowiązywały wiosną tego roku. Przez wiele dni można było wyjść z domu tylko w czterech określonych przypadkach. Wprowadzamy podobne ograniczenie na kilka godzin" - mówił rzecznik rządu.

Co na to Rzecznik Prawo Obywatelskich? Adam Bodnar podczas konferencji prasowej podkreślił, że wolność przemieszczania się jest jedną z podstawowych konstytucyjnych wolności i może być ograniczana tylko na mocy ustawy.

- Uważam, że wprowadzenie rozwiązania, które polegałoby na zatrzymaniu wszystkich mieszkańców RP w domach w czasie nocy sylwestrowej byłoby bezprawne, ponieważ nie ma ku temu odpowiednich przepisów ustawowych, które by tego typu regulacje pozwalały wprowadzić – mówi Bodnar.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości