Park Huta w Szprotawie odzyskał swój blask

28 grudnia 2020, 08:31
foto: UM Szprotawa
Park Huta w szprotawskiej dzielnicy Iława odzyskuje swój dawny blask. To lokalna perełka, znajdująca się na zachód od miasta, nas Bobrem. Od kilku lat stowarzyszenie Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom wraz z mieszkańcami dzielnicy organizują akcję sprzątania parku, a jesienią tego roku pracownicy ratusza przystąpili do jego rewitalizacji.
- W parku po raz pierwszy od dziesiątek lat pojawiły się ławki. Niby drobna rzecz, ale jak mówią mieszkańcy - to podstawa, by mieć gdzie usiąść. Zostały od nowa wytrasowane dawne ścieżki i alejki oraz usunięto przy nich zakrzaczenia. Ponadto odtworzono dawną polanę, pośrodku której rośnie osobliwy pomnik przyrody – buk czerwonolistny. Wytyczono także szlak do malowniczego starorzecza Bobru. Przy parku powstał również parking dla samochodów. Wkrótce zostanie urządzony i oznakowany turystycznie – wylicza burmistrz Mirosław Gąsik.

Atrakcją parku są szczeliny przeciwlotnicze z II wojny światowej. To rodzaj prostych schronów. Wzniesiono je po 1940 roku, kiedy Niemcy były narażone na naloty bombowe. W chwilach zagrożenia miały służyć pracownikom huty. To obecnie zabytki sztuki militarnej, wykonane zgodnie z katalogowymi wzorcami.

Urzędnicy zapowiadają, ze niebawem pojawi się przewodnik turystyczny po parku.

Fotoreportaż


1/2 Rewitalizacja Parku Huta w Iławie

1/2 Rewitalizacja Parku Huta w Iławie

2/2 Rewitalizacja Parku Huta w Iławie

2/2 Rewitalizacja Parku Huta w Iławie

Podziel się


Komentarze


Zobacz także


Pozostałe wiadomości