Wiemy jak będzie wyglądać parking przy szpitalu w Zielonej Górze

29 grudnia 2020, 11:16
Szpital i okolice wprost są zapchane przez samochody. To wstyd, że do tej pory nie ma tam porządnego parkingu – mówił w maju 2020 roku prezydent Janusz Kubicki. To wtedy, razem z marszałek Elżbietą Polak, miasto zdecydował o się na wybudowanie wielopoziomowego parkingu, który powstanie przy ulicy Waryńskiego.

Na początku grudnia tego roku, zielonogórski magistrat uruchomił ankietę dla mieszkańców. W niej można było wybrać elewację budynku, który powstanie pomiędzy budowanym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka a popularnym medykiem - Medycznym Studium Zawodowym przy ul. Wazów.

Kierowcy chcący tutaj zaparkować nie będą musieli wjeżdżać na teren szpitala. Brama wjazdowa od strony ul. Waryńskiego stanie za wjazdem na parking. Zastosowano modularny układ konstrukcyjny, zakładający otwartą formę architektoniczną z lekkimi, ażurowymi ścianami osłonowymi. Nietypowym w Zielonej Górze rozwiązaniem ma być zamontowanie na ścianach pionowych paneli fotowoltaicznych, które stanowią część elewacji. Ten nowoczesny sposób wykorzystania elementów fotowoltaicznych nie tylko podnosi efektywność energetyczną, ale stanowi również innowacyjny system stałych osłon przeciwsłonecznych.

Dziś ogłoszono wyniki ankiety. Mieszkańcy Zielonej Góry wybrali najbardziej zielony i ekologiczny wariant. W zwycięskim wariancie elewacje obiektu zostały zaprojektowane w oparciu o trzy rodzaje wykończenia: panele stalowe (żaluzjowe), pasy paneli fotowoltaicznych oraz duże, pionowe moduły składające się z roślin. 53,5 proc. głosujących wskazało na wariant nr 3 (pozostałe wyniki: wariant nr 1 – 10,1 proc., wariant nr 2 – 36,4 proc.)

Nowy przyszpitalny parking wielopoziomowy ma być przeznaczony dla samochodów osobowych z odpowiednią ilością miejsc dla osób niepełnosprawnych oraz z sześcioma miejscami z możliwością ładowania samochodów elektrycznych. W sumie, w czterokondygnacyjnym obiekcie mogą być 203 miejsca parkingowe, gdy dodamy jedną kondygnację - ich liczba wzrośnie do 255.

Miasto zobowiązało się, że pokryje wkład własny inwestycji w wysokości 2,5 mln zł. Reszta pieniędzy (na inwestycję potrzeba ok. 20 mln zł) pochodzić ma z programów unijnych będących w gestii marszałka.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości