Bezpieczne przejście w Kunowicach

31 grudnia 2020, 10:08
foto: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Góze
W Kunowicach w powiecie słubickim uruchomiono inteligentną sygnalizację świetlną. System, który denerwuje wielu kierowców, ale poprawia bezpieczeństwo w znacznym stopniu. „All red”, czyli „stale czerwone” sprawdza się w wielu miejscowościach w Polsce.

127 tysięcy złotych kosztowało zamontowanie nowoczesnej, inteligentnej sygnalizacji świetlnej w Kunowicach koło Słubic, w ciągu drogi wojewódzkiej numer 139. Codziennie trasą do i ze Słubic przejeżdżają setki samochodów, w Kunowicach potrzebne więc były działania, które zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców.

Dlatego też zainstalowano sygnalizację typu „All red”. Zasada działania tego typu systemu polega tym, iż na sygnalizatorze wyświetlane jest stałe światło czerwone, nawet pomimo braku pieszych oczekujących na przekroczenie jezdni. Dopiero gdy pojazd dojeżdża do świateł i zachowuje prędkość zgodną z ograniczeniem prędkości w danym miejscu, sygnalizator zmieni światło na zielone.

Dla pieszych zasada przekraczania jezdni jest standardowa jak przy przejściach wzbudzanych, po zainicjowaniu chęci przekroczenia jezdni na specjalnym czujniku, zapali się światło zielone dla pieszego, aby mógł przekroczyć jezdnie, w tym czasie dla pojazdów będzie wyświetlane oczywiście światło czerwone.

Dodatkowo przejście dla pieszych zostało doświetlone punktowym dedykowanym oświetleniem.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości