Gorzów: W nowych autobusach hybrydowych zostaną zamontowane defibrylatory

9 stycznia 2021, 14:00
fot. Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze
Od kilku lat autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze są wyposażone w urządzenia AED, czyli defibrylatory. Jak się okazuje, takie same urządzenia pojawią się również w autobusach w Gorzowie. Póki co, defibrylatory zostaną zainstalowane w dwóch nowych autobusach hybrydowych, które jeszcze w tym roku trafią do Gorzowa.

W grudniu 2020 roku na gorzowskich Piaskach doszło do tragedii. Pasażer zmarł w autobusie komunikacji miejskiej. - Mężczyzna biegł do autobusu, który zatrzymał się na przystanku. Kiedy wsiadł do środka, zasłabł i stracił przytomność. Kierowca autobusu od razu ruszył na pomoc i przystąpił do reanimacji pasażera aż do momentu przyjazdu karetki. Następnie czynności reanimacyjne przejęła załoga pogotowia. Niestety nie udało się uratować życia mężczyzny, lekarz stwierdził zgon – mówił w grudniu Marcin Pejski, rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.

To tragiczne zdarzenie wywołało dyskusję na temat tego, że w autobusach komunikacji miejskiej w Gorzowie przydałyby się urządzenia AED, czyli defibrylatory. Od kilku lat w AED wyposażone są autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze. Dzięki defibrylatorom w zielonogórskich autobusach udało się już uratować życie kilku osób.

Tę propozycję przekazaliśmy do Urzędu Miasta Gorzowa. Wówczas Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy gorzowskiego magistratu nie mówił „nie” i podkreślał, że jest to ważny społecznie temat. Jak się okazało, defibrylatory pojawią się w gorzowskich autobusach, ale póki co – tylko w dwóch pojazdach. Urządzenia AED pojawią się w dwóch hybrydach na zakup których Miejski Zakład Komunikacji ogłosił właśnie przetarg. Zapis o defibrylatorach znajduje się w "wymaganiach technicznych" w dziale "instalacje pozostałe".

W zamówieniu czytamy, że każdy autobus hybrydowy powinien być wyposażony w defibrylator w przezroczystej plastikowej obudowie (skrzynce wandaloodpornej) przystosowanej do montażu na ścianie. Skrzynka ma posiadać zabezpieczenie ograniczające dostęp do defibrylatora przez osoby niepożądane. Ma to być dwufazowy defibrylator zewnętrzny AED, który jest uruchamiany za pomocą poniesienia klapki. Ponadto ma posiadać komendy głosowe w języku polskim i angielskim z możliwością przełączenia opcji językowej przez użytkownika w trakcie prowadzenia akcji ratunkowej.

Firma, która wygra przetarg będzie miała maksymalnie 9 miesięcy od dnia podpisania umowy na dostarczenie dwóch autobusów hybrydowych wyposażonych w defibrylatory do Gorzowa. Miejski Zakład Komunikacji czeka na oferty do poniedziałku 8 lutego.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości