Krosno: rozbudowa wałów i remont mostu

13 stycznia 2021, 10:26, Marcin Kluwak, redakcja@lubuskie24.pl
źródło: UMWL
Na ośmiu wałach w Krośnie Odrzańskim przeprowadzone będą prace modernizacyjne. Ma to podnieść bezpieczeństwo mieszkańców, którzy narażeni są na skutki przejścia fali wezbraniowej na Odrze. Mieszkańcy Krosna zyskają też nowe drogi pieszo-rowerowe, remontu doczeka się most.

Inwestycja ma dwojaki wymiar. Z jednej strony chodzi o ochronę przeciwpowodziową, a drugiej rekreację. Mieszkańcy mają zyskać nowe drogi pieszo-rowerowe. Dostęp do wałów będą ułatwiać schody ulokowane w 10. miejscach. Modernizacja wałów będzie prowadzona zgodnie z wytycznymi, dotyczącymi chronienia gatunków roślin i zwierząt. Za wykonanie zadania będzie odpowiadać firma Budimex. Koniec prac zaplanowano na 2023 r.

- Zarząd województwa podjął decyzję, aby w ramach Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych powstał zespół, który zlecił wykonanie projektów. Dzięki temu jest konsumpcja tego przez państwowe gospodarstwo Wody Polskie. Cieszę się, że również my mamy ten wkład, bo rozwój Krosna Odrzańskiego służy rozwojowi naszego województwa – mówi wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podczas konferencji inaugurującej realizację inwestycji.

Most na Odrze do remontu

Podczas konferencji przedstawiono także plan prac związany z remontem mostu znajdującego się w Krośnie Odrzańskim. Roboty obejmą także drogi dojazdowe i piesze. Inwestycja ma wpisać się w projekt ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry. Modernizacja przyniesie jeszcze jedną korzyść. Zwiększy się klasa obciążenia obiektu oraz prześwitu dla jednostek pływających. Dodatkowo remont pozwoli unowocześnić całość konstrukcji.

Most ma być gotowy w 2023 r. W tym przypadku za prace będzie odpowiadać firma Strabag. Dodajmy, że prace nad przygotowaniem mostu tymczasowego zaplanowano na początkowym etapie realizacji zadania.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości