Mróz uderzy ze zdwojoną siłą. W nocy będzie minus 16!

17 stycznia 2021, 13:45, redakcja@lubuskie24.pl
W sześciu powiatach na terenie województwa lubuskiego będzie najzimniej tej nocy. Słupki rtęci spadną miejscami nawet do minus 16 stopni Celsjusza.

Mróz uderzy ze zdwojoną siłą. Już dawno na terenie województwa lubuskiego nie mieliśmy do czynienia z tak niskimi temperaturami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla sześciu powiatów na terenie całego województwa lubuskiego, ale patrząc na prognozy, bardzo zimno będzie zarówno w północnej, jak i południowej części województwa.

Komunikat IMGW:

Województwo lubuskie powiaty: międzyrzecki, nowosolski, strzelecko-drezdenecki, świebodziński, wschowski i zielonogórski. Od godz. 20:00 dnia 17.01.2021 do godz. 09:00 dnia 18.01.2021 prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami ok. -15°C. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 15 km/h.

W trakcie mrozów stosuj 10 poniższych zasad:

1) Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.

2) Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.

3) Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.

4) Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.

5) Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.

6) Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.

7) Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.

8) Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.

9) Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.

10) W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza.

Źródło: straz.gov.pl


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości