Żary mają pieniądze na wymianę kopciuchów

19 stycznia 2021, 11:59, redakcja@lubuskie24.pl
Nawet 10 000 złotych na wymianę starych źródeł ciepła może uzyskać każdy mieszkaniec Żar, który złoży wniosek o dofinansowanie w kolejnej edycji programu wymiany pieców na nowe. Nabór wniosków rusza w połowie lutego.

„Wymień stary piec na nowy”, to program, który od lat realizuje gmina Żary. Dzięki niemu udało się zlikwidować już wiele kopciuchów, które zatruwają nasze środowisko. Zanieczyszczane powietrze bardzo negatywnie wpływa na nasz organizm, a choroby spowodowane wysokim stężeniem szkodliwych pyłów, są przyczynami wielu zgonów.

Dlatego tak ważna jest wymiana starych kopciuchów, które spełniają nowe, wyśrubowane normy emisji zanieczyszczeń. Mimo wielu działań w tym kierunku wciąż w naszej okolicy funkcjonuje dużo starych palenisk, w których na dodatek wielokrotnie spalane są śmieci lub stare meble.

Kto może dostać dotacje?

O dofinansowanie może ubiegać się osoba fizyczna, posiadająca tytuł prawny do nieruchomości mieszkalnej w zabudowie jednorodzinnej oraz w zabudowie wielolokalowej, oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Na co możemy przeznaczyć dofinansowanie?

Pomoc finansowa obejmuje likwidację urządzeń grzewczych opalanych paliwem stałym o sprawności cieplnej poniżej 80% lub użytkowanych dłużej niż 10 lat. Konieczne będzie zainstalowanie w ich miejsce urządzeń zasilanych gazem lub energią elektryczną, lub pomp ciepła.

Każdy, kto złoży wniosek o dotacje, może uzyskać do 85% kosztów kwalifikowanych, z tym ze dla osób fizycznych może być to maksymalnie 10 000 brutto, a dla wspólnot nie więcej niż 20 000 brutto. Co ważne, wymiana źródła ciepła na nowe, musi nastąpić jeszcze przed kolejnym sezonem grzewczym, czyli do 15 października 2021 roku. Wnioski przyjmowane będą przez 10 dni, od 15 do 25 lutego.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości