Do 2023 nie będzie już drogi wstydu

21 stycznia 2021, 10:37, redakcja@lubuskie24.pl
źródło: GDDKiA
Jest umowa na przebudowę 16-kilometrowego odcinka krajowej 18 i dostosowanie jej do parametrów autostrady. Stan tej drogi przez wielu lat wołał wręcz o pomstę do nieba. Do 2023 roku droga ma być przebudowana. Koszt inwestycji to ponad 175 milionów złotych.

Wykonawca będzie miał za zadanie przebudować południową jezdnię drogi krajowej nr 18 oraz jej otoczenie. Prace na jezdni południowej będą polegać głównie na wymianie zdegradowanej nawierzchni i dostosowanie nośności drogi do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś przy uwzględnieniu prognozowanego natężenia ruchu właściwego dla autostrady. W zakres inwestycji wchodzi również budowa dróg dojazdowych, przebudowa węzła Iłowa oraz budowa urządzeń infrastruktury technicznej i związanej z ochroną środowiska (np. przejścia dla zwierząt).

Jest to odcinek, który zaczyna się blisko cztery kilometry przed węzłem Iłowa, a kończy się na granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego. Kontrakt o wartości ponad 175,1 mln zł został zawarty z firmą Budimex.

- Południowa jezdnia drogi krajowej nr 18 bywa złośliwie nazywana „najdłuższymi schodami Europy”. Rzeczywiście jej stan był przez wiele lat zawstydzający. Na szczęście ten czas przechodzi do historii. Dzięki podpisywanej dzisiaj umowie jesteśmy pewni, że południowa część województwa lubuskiego zyskuje bezpieczną i komfortową drogę w parametrach autostradowych - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
- W 2023 roku kierowcy będą mogli bez przeszkód jeździć autostradą A18, która po stronie polskiej łączy się z A4, a na granicy państwa z niemiecką autostradą A15. Po zakończeniu zadania do sieci autostrad w Polsce dołączy ponad 70 km odcinek nowej, wybudowanej według najwyższych standardów bezpieczeństwa, dwujezdniowej autostrady A18 - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości