Ku przestrodze: oszustwa w internecie

24 listopada 2020, 13:40, red
foto: Lubuska Policja
Internet do swoich celów wykorzystują oszuści, którzy zrobią wszystko żeby przejąć nasze pieniądze. Przekonały się o dwie mieszkanki powiatu krośnieńskiego, które oferując na sprzedaż towar, zamiast zarobić, straciły pieniądze. W miniony poniedziałek, 23 listopada 2020 roku, policjanci krośnieńskiej komendy przyjęli dwa zawiadomienia, w których sprzedające zamiast zarobić, straciły pieniądze bądź wystawiony do sprzedaży towar.

W pierwszym przypadku, sprawca po skontaktowaniu się za pośrednictwem komunikatora ze sprzedającą, wyraził chęć kupna wystawionej na portalu kurtki, a następnie zaproponował skorzystanie z usługi oferowanej przez ten portal. Po zaakceptowaniu przez sprzedającą takiej formy, sprawca wysłał do niej link, a następnie poinformował żeby odebrała wpłacone pieniądze. Sprzedająca nic nie podejrzewając, kliknęła na podany link, a następnie wypełniła wszystkie dane z karty płatniczej. Po wykonaniu kolejnych poleceń, wpłaty pieniędzy nadal nie było. Po zalogowaniu się na stronę banku, okazało się że zamiast wpływu, z konta zniknęło ponad 350 złotych. Informacja ta niezwłocznie przekazana został kupującemu, który w dalszym ciągu twierdził, że dokonał ustalonej wpłaty i polecił żeby ponownie wpisać podany wcześniej kod, wtedy środki powrócą na konto. Tak się jednak nie stało.

W drugim przypadku sprawca również skontaktował się ze sprzedającą za pośrednictwem komunikatora. Po wymianie korespondencji w języku angielskim, dotyczącej wystawionego na sprzedaż laptopa, wyraził chęć jego zakupienia, a następnie wysłał sprzedającej potwierdzenie przelewu na kwotę 1150 złotych. Sprzedająca zawierzyła kupującemu i wysłała towar na wskazany adres. Wątpliwości pojawiły się kilka dni później, kiedy to na koncie nie było wpływu ustalonej wcześniej kwoty. Sprzedająca dotarła wówczas do informacji zamieszczonych w Internecie, że osoba podająca takie same dane jak kupujący, oszukała w Polsce już wiele osób. Kobieta straciła nie tylko towar, ale również możliwość zarobienia pieniędzy, jakie mogła za niego uzyskać.

Te sytuacje pokazują, że bez względu na to w jakiej roli występujemy podczas korzystania z takiej formy zakupów, zawsze musimy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Przede wszystkim nigdy nie należy wchodzić w link niewiadomego pochodzenia bądź przesłany przez nieznaną nam osobę. Możemy go otrzymać za pomocą sms, na komunikator, czy też na skrzynkę poczty elektronicznej. Każdy taki link może spowodować utratę pieniędzy z konta.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości