W Żaganiu powstanie nowa nekropolia. Miasto ma już działkę

22 stycznia 2021, 17:17, Marcin Kluwak, źródło: UM Żagań
To będzie strategiczna dla Żagania inwestycja. Zasoby cmentarza komunalnego w Żaganiu są bardzo ograniczone, miejsc wystarczy zaledwie na rok, maksymalnie dwa. Dlatego też burmistrz podjął decyzję o budowie nowej nekropolii. Powstanie ona na terenach przejętych od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

- Po dwóch latach rozmów, starań i negocjacji udało się dzisiaj pozyskać działkę, która zaspokoi potrzeby gminy w zakresie pochówków na pół wieku – mówił burmistrz Żagania, Andrzej Katarzyniec. – Jeszcze w tym roku zlecimy wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji, wybudujemy zjazd z drogi publicznej na działkę oraz ogrodzimy teren. W kolejnym roku powstanie niezbędna infrastruktura cmentarna, czyli kaplica, budynek administracji cmentarza, utwardzone ciągi piesze, parking na 200 pojazdów oraz wykonane zostaną nasadzenia – dodaje burmistrz.

Inwestycja będzie możliwa dzięki wsparciu KOWR w Gorzowie Wielkopolskim. Instytucja ta przekazała nieodpłatnie gminie miejskiej Żagań 8-hektarową działkę o wartości około pół miliona złotych. Wartości materialnej nie można jednak w żaden sposób zestawiać z celem społecznym, jakiemu będzie służyć.

Zasoby miejskiego cmentarza komunalnego zapewniają miejsca grzebalne zaledwie na rok, maksymalnie dwa lata. Jak podkreślił na spotkaniu burmistrz Andrzej Katarzyniec, od początku swojej pracy dla Żagania pozyskanie gruntu na budowę nowej nekropolii było dla niego priorytetem. Nowa Żagańska nekropolia powstanie u zbiegu ulic Granicznej i Kożuchowskiej - około kilometr od obecnego cmentarza.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości