Radni przekazali milion na dokończenie budowy obwodnicy Nowej Soli

1 lutego 2021, 10:36, Marcin Kluwak, redakcja@lubuskie24.pl
foto: Ewa Batko, UM Nowa Sól
Czas na dokończenie budowy południowej obwodnicy Nowej Soli. Ta kończy się obecnie na skrzyżowaniu z drogą na Głogów. Radni Nowej Soli przekazali na ten cel ponad milion złotych. Sama budowa nie nastąpi jednak zbyt szybko, bo dopiero zakończyły się prace nad dokumentacją techniczną.

Południową obwodnicę Nowej Soli oddano do użytku w czerwcu 2014 roku. Problem w tym, że realizację inwestycji zatrzymano na etapie II. To jednak sprawiło, że najbardziej uciążliwy ruch ciężarówek wyprowadzono poza miasto. Po blisko 7 latach czas na budowę ostatniego odcinka, który wyprowadzi ruch poza bardzo uczęszczaną drogę na Głogów. Obecnie DW315 (czyli południowa obwodnica Nowej Soli), krzyżuje się z drogą 292 i później prowadzi zniszczoną i dość wąską ulicą Południową.

- Dokończenie budowy południowej obwodnicy jest dla Nowej Soli i właśnie zawiązującego się Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego niezbędne jak tlen. W samorządowej współpracy kontynuowanie rozpoczętych tematów jest rzeczą poza wszelką dyskusją – mówi Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli.

Prace nad dokumentacją techniczną III etapu południowej obwodnicy Nowej Soli zakończyły się w 2020 roku. Podczas ostatniej sesji radni miejscy w Nowej Soli przyjęli uchwałę o udzieleniu w 2021 roku pomocy finansowej dla województwa lubuskiego w kwocie 1,005 miliona złotych. W ramach tych środków zostanie dokończone finansowanie kosztów wykupu gruntów potrzebnych do wybudowania obwodnicy.

W październiku 2020 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze unieważnił postępowanie przetargowe na opracowanie projektu przebudowy mostu przez rzekę Odrę w ciągu drogi wojewódzkiej 315 – Nowa Sól – Konotop – Wolsztyn.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości