Oszustwo na dopłatę do paczki

3 lutego 2021, 09:07
fot. Lubuska policja
Otrzymałeś wiadomość sms o wstrzymaniu przesyłki z uwagi na niedopłatę i konieczności uregulowania należności w wysokości 50 groszy? Pod żadnym pozorem nie wchodź w podany link i nie loguj się do banku. To metoda oszustów, którzy chcą uzyskać w ten sposób dostęp do naszego konta bankowego i znajdujących się na pieniędzy.

Metoda oszustów jest bardzo prosta. Wielu z mieszkańców województwa lubuskiego otrzymało w ostatnim czasie sms o podobnej treści. Wynikało z niego, że rzekome zamówienie zostało przekazane kurierowi, ale wymagana jest symboliczna dopłata – 50 groszy, aby uniknąć zwrotu przesyłki. Gdy klikało w podany link i wpisywało loginu i hasła do bankowości elektronicznej, jednocześnie dawało oszustom nieograniczony dostęp do swoich finansów.

W ten sposób pod koniec listopada 2020 roku mieszkańcy Gorzowa stracili ponad 40 tys. zł, które oszuści ukradli z kont bankowych. Na każdym etapie operacji finansowych dokładnie sprawdzajmy adres strony internetowej. Szata graficzna banku czy firmy kurierskiej może być bliźniaczo podobna. Nie wprowadzajmy tam danych logowania, bo trafiają one bezpośrednio do oszustów. W ciągu kilku minut są w stanie bez naszej wiedzy przelać całe oszczędności.
Inną metodą stosowaną przez oszustów jest przesyłanie wiadomości o konieczności zainstalowania na telefonie aplikacji umożliwiającej odbiór przesyłki w paczkomacie. Nieświadomie zamiast aplikacji instalujemy na telefonie złośliwe oprogramowanie, które  przejmuje dane z telefonu, w tym kod PIN do konta bankowego. 

- Bez względu na stosowane przez sprawców metody, cel zawsze jest ten sam - przejęcie jak największej sumy pieniędzy. Dlatego oczekując na przesyłkę zawsze zachowaj ostrożność i rozsądek, czytaj uważnie otrzymanego smsa, nigdy nie wchodź w linka przesłanego za pomocą wiadomości, a logując się na stronę swojego banku nigdy nie korzystaj z otrzymanego linku, tylko wprowadź adres strony ręcznie. Chroniąc swoją tożsamość, chronisz swoje pieniądze – podkreśla Mateusz Sławek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. 


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości