W Sulechowie od 1 marca zapłacimy więcej za śmieci

12 lutego 2021, 11:05, Marcin Kluwak, redakcja@lubuskie24.pl
źródło: shutterstock
Radni Sulechowa podczas ostatniej sesji zdecydowali się podnieść ceny wywozu odpadów. Od 1 marca 2021 mieszkańcy Sulechowa zapłacą za 1 osobę 35,50 zł miesięcznie. Oznacza to, że czteroosobową rodzinę kosztować to będzie co miesiąc 142 złote.

Nie ma zmiłuj się, ceny wywozu odpadów wszędzie rosną w zastraszającym tempie. Radni w Sulechowie podczas ostatniej sesji również musieli zmierzyć się z podwyżkami, ponieważ już wcześniej sygnalizowano potrzebę podniesienia opłat. O kwocie 35,50 za osobę mówiono już podczas sesji w listopadzie 2020, ale radni zdecydowali, że w styczniu i lutym miesięcznie za wywóz odpadów komunalnych mieszkańcy zapłacą po 14,40 za osobę.

Wcześniej, od 1 kwietnia 2019 roku obowiązywała stawka 28,80 za osobę i w porównaniu z innymi, ościennymi gminami – była dość wysoka. W 2020 roku na podwyżki zdecydowało się większość samorządów lokalnych i porównując kwotę z Sulechowa – mieściła ona się ogólnie przyjętych ramach.

Teraz jednak ulgi nie będzie i mieszkańcy Sulechowa będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Co oznacza podwyżka? Czteroosobowa rodzina zapłaci miesięcznie 142 złote, a w styczniu i lutym płaciła 57,60! To nie koniec, bo jeżeli któraś rodzina nie będzie segregować śmieci, stawka wzrośnie dwukrotnie. Oczywiście nie stanie się to od razu, ale niesforny mieszkaniec może zostać „ukarany” kwotą 71 złotych za miesiąc/za osobę. Czteroosobowa rodzina może więc zapłacić 284 złote za miesiąc!

Gmina Sulechów ustaliła jednak pewne ulgi. Mniej zapłacą rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny. Za trzecie i każde kolejne dziecko nie trzeba będzie płacić. O 2 złote mniej zapłacą właściciele budynków jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady.

Za wprowadzeniem podwyżek głosowało podczas ostatniej sesji rady miasta 11 radnych. 5 było przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 marca 2021.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości