Policja apeluje: jedź ostrożnie i uważaj na pieszych

12 lutego 2021, 12:34, redakcja@lubuskie24.pl
foto: KMP w Zielonej Górze
Padający, czy zalegający na jezdni śnieg utrudnia jazdę kierowcom. Dlatego w pobliżu przejść musimy być bardzo czujni. Pieszy może wtargnąć na jezdnię i nie będzie możliwości bezpiecznego zatrzymania pojazdu. To może skończyć się tragicznie.
- Szczególną ostrożność zachowajmy w rejonach przejść dla pieszych, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu. Pamiętajmy również o tym, aby dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze oraz zachować odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu szczególnie w porannych i popołudniowych godzinach szczytu, gdy na drogach panuje duży ruch. Pamiętajmy, że w porze zimowej, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych takich jak śliska nawierzchnia, droga hamowania znacznie się wydłuża – tłumaczy Małgorzata Stanisławska z KMP w Zielonej Górze.

Ostrożność zachować muszą nie tylko kierowcy, ale i piesi. Ci niestety, pomimo panujących warunków pogodowych, bardzo często w ostatniej chwili wchodzą na pasy, nie zważając na to, ze droga hamowania samochodu jest znacznie wydłużona.

- Przypominamy także pieszym, czym może skończyć się nagłe wtargnięcie przed nadjeżdżający samochód, jak również prosimy o dawanie najmłodszym przykładu poprawnego zachowania na drodze – właściwego korzystania z przejść dla pieszych. Pamiętajmy także, żeby przed wejściem na przejście dla pieszych upewnić się, że możemy bezpiecznie przejść na drugą stronę – dotyczy to zwłaszcza ulic dwujezdniowych – dodaje Małgorzata Stanisławska.

Policjanci zachęcają też do noszenia odblasków w szczególności w godzinach porannych i po zapadnięciu zmroku, mimo że w terenie zabudowanym nie są one obowiązkowe. Pamiętajmy, że osoby, które noszą odblaski, są lepiej widoczne dla kierujących.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości