To będzie największa farma fotowoltaiczna w Polsce

12 lutego 2021, 13:15
fot. Mirosław Sztogryn, Urząd Miasta i Gminy Witnica
W małej wsi Białczyk niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego kończy się budowa elektrowni fotowoltaicznej. Na 80 hektarach stanęło 164 tys. paneli. Będzie to największa tego typu farma fotowoltaiczna w Polsce. Pierwszy prąd popłynie już 31 marca 2021 roku.

Niemiecka firma BayWa, jeden z liderów na rynku energii odnawialnej wydzierżawiła od gminy Witnica tereny we wsi Białczyk, gdzie właśnie kończy budowę największej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej. Na 80 hektarach stanęło 164 tys. paneli, które wygenerują moc około 65 megawatów, czyli tyle energii ile potrzeba do zasilenia 22,5 tys. gospodarstw domowych. Obecnie kończy się budowa rozdzielni i podłączanie kabli, którymi popłynie prąd. Inwestycja kosztowała ponad 170 mln zł. 

Farma ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom gminy, a do budżetu przyniesie około miliona złotych. Burmistrz Miasta i Gminy Witnica Dariusz Jaworski zapewnia, że pieniądze pozyskane z dzierżawy gruntów oraz podatku od instalacji będą inwestowane w drogi i Program Mieszkanie Plus.

Pierwszy prąd ma popłynąć z farmy fotowoltaicznej już w środę 31 marca 2021 roku. Ale to nie koniec inwestycji firmy BayWa w gminie Witnica. Firma ma w planach budowę kolejnej, jeszcze większej elektrowni fotowoltaicznej, tym razem w Kamieniu Małym. 


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości