Nieocieplone budy, przymarzające do skóry łańcuchy. Zadbajmy o psy podczas mrozów

13 lutego 2021, 13:47, redakcja@lubuskie24.pl
Nie tylko ludzie bez dachu nad głową, ale też zwierzęta uwiązane do starych zniszczonych, prowizorycznych bud z dużym morzem nie mają szans. Wolontariusze opiekujący się zwierzętami apelują o naszą troskę. Patrzmy wokół siebie i reagujmy, gdy zwierzętom dzieje się krzywda.

Zadbajmy o porządną budę dla swojego psa

Pamiętajcie, że zimą pies powinien mieć budę ocieploną styropianem, ponieważ same deski, często spróchniałe, nie ochronią go przed mrozem. Buda dla czworonoga powinna być wyściełana słomą, nie kocami, bo te po zawilgoceniu zamarzają. Co ważne, buda psa powinna stać na podwyższeniu izolującym od podłoża.

Posiłki równie ważne, jak ciepła buda

Oprócz ciepłej budy mieszkający na zewnątrz pies powinien otrzymać pełnowartościowy, ciepły posiłek, który zje, zanim jedzenie zamarznie. Ugotowany kawałek mięsa, z ryżem lub makaronem i dodanym tłuszczem - to jest posiłek dla psa. Zimne ziemniaki z obiadu już niekoniecznie. Woda dla psa powinna być wymieniana co kilka godzin, żeby pies mógł pić. Z zamarzniętej miski pies nie napije się wody.

Pies na łańcuchu? To wciąż norma!

Niestety w Polsce nadal wolno trzymać psy na łańcuchach. Łańcuch musi mieć jednak trzy metry! Na szyi pies, zgodnie z prawem, ma mieć obrożę, a nie łańcuch! To ważne, bo mróz i metal na szyi to tragedia! Ustawa nakazuje spuszczanie psa z łańcucha co 12 godzin!

I na koniec apel. Rozmawiajmy, tłumaczmy, nie przechodźmy obojętnie obok krzywdy. To bardzo często działa. Ludzie krzywdzą zwierzęta z niewiedzy, nie ze złej woli. Jeżeli jednak tak się zdarzy, to nie miejmy żadnych wątpliwości. Zadzwońmy, chociażby pod 112, lub do najbliższej organizacji prozwierzęcej.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości