Tu nie ma czym oddychać - skarżą się mieszkańcy Kożuchowa

15 lutego 2021, 17:54, redakcja@lubuskie24.pl
zdjęcie czytelnika
Czy apele o niespalanie w piecach odpadów coś pomogą? Są Kontrole straży miejskiej, lub gminnej, wysokie kary, dofinansowania na likwidację kopciuchów. Głośno w ostatnim czasie o problemie smogu, a wystarczy wyjść na pierwszą lepszą ulicę. Wieczorem od dymu aż czarno.

Z prośbą o apel do mieszkańców gminy Kożuchów, zwrócili się ci, którzy na co dzień muszą zmagać się z toksycznymi odpadami, które wraz z dymem wyrzucane są do atmosfery.

- Mieszkańcy Kożuchowa coraz częściej zgłaszają problem, na który możemy napotkać w trakcie spacerów, jednoznacznie można stwierdzić pełnię sezonu grzewczego. Szczególnie widać, a przede wszystkim czuć to, wieczorową porą, lecz nie tylko. Czy to, czym pali sąsiad, nas nie dotyczy? Jedynie domyślamy się, co ląduje w piecach: tworzywa sztuczne PET, impregnowane i lakierowane drewno, opakowania foliowe, gumy, stare szmaty i buty. Palenie tych przedmiotów powoduje, wydzielanie się trujących substancji: dioksyny i furan, tlenków siarki, węgla, azotu oraz metali ciężkich – apeluje do mieszkańców Paweł Jagasek - Burmistrz Kożuchowa.

Taki stan rzeczy potwierdzają mieszkańcy. - Wieczorem nie da się przewietrzyć mieszkania przed snem. Nie da się wyjść na spacer, czy na balkon, żeby pooddychać świeżym powietrzem. [...] To taka smutna rzeczywistość pięknego, zabytkowego miasteczka – opowiada Elżbieta, mieszkanka Kożuchowa.

Jak informuje burmistrz, w ramach walki ze smogiem Gmina Kożuchów w 2020 roku przeznaczyła 80 tysięcy złotych na dofinansowania wymiany starych pieców (kopciuchów). Mieszkańcy do 30 września mogą składać wnioski na dofinansowanie wymiany pieca w 2022 rok


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości